psychedelic rock

içerisinde çok güzel bir kültürü barındıran, 60'lar kuşağının harika bir katkı sağladığı rock müzik türü. 60'lı yıllarda uyuşturucu kullanımının ve özgür kuşağın nüfusunun artmasıyla öncelikle psychedelic müzik daha sonra da alt dalı olan psychedelic rock ortaya çıkmıştır. gelişimi ve pazarlanması daha çok batı ülkelerinde gerçekleşse de asıl beslendiği temel etnik doğu müzikleri olmuştur.

en başarılı temsilcileri:

(bkz: jefferson airplane)
(bkz: the doors)
(bkz: the beatles)

gibi isimler olmaktadır.
1965-1966 civarı, batılı rock, folk, pop vesaire müzisyenlerinin dönemin popüler kültürüne yerleşmeye başlayan hippi yaşam tarzı, doğu kültürü merakı ve mistisizm gibi pek çok unsurun etkisini müziğe yansıtarak, yani kısaca halüsinojen(psych) maddeler alarak ya da o maddelerle yaşanan bilinç durumlarından ilham alarak yarattıkları ve icra ettikleri bir sub-gerne. yaratıcılığın ve kafa güzelliğinin had safhada seyrettiği bir dönemin sesidir.

(bkz: pink floyd)*
(bkz: the beatles)*
(bkz: the doors)
(bkz: amon düül ii)
(bkz: soft machine)
the beatles adlı tanrı grubunun çok güzel icra ettiği çılgın bir müzik türü. müzik 60lardan 70lere geçişte adeta bir kırılma noktası yaşamış ve 66-67 yıllarında bu müzik türü ortaya çıkmıştır. lsd ve türevi maddelerin etkisinde yazılmış olup ya bu etkileri anlatır ya da o maddelerin verdiği kafayla her türlü abzürtlüğe ulaşabilir.

dinleyicilerde ise lsd almış gibi değişik etkiler yaptırabilir, sizi çıldırtabilir, yerlerde süründürebilir, koltukları yumruklarken bulabilirsiniz kendinizi. tabi bunları yaşayabilmek her dinleyişte olmaz. o kafaya ulaşabilmek müziğin doruk noktalarındandır. bol bol dinleyiniz, beatles'ten dinleyiniz.