quebec

kanada'nın atarlı eyaletlerinden. habire ayrılmak için halkına referendum yapan, her seferinde kılpayı bir fark ile bağımsızlığını ilan edemeyen fransızların kuzey amerika kıtasındaki kalesi.
yazları birleşik amerikanın doğu sahillerine hücum eden kanada eyaletidir *. rahat, umursamaz ve geniş tavırlarıyla her yerde kendilerini belli edebilmektedirler. e haliyle tüm kış dört duvar arası tıkıldıklarından yazın uçarı olabilmektedirler. ama şunu söyleyebilirim ki amerikalılar kadar sınır, kural tanımaz değillerdir. uyumlu, sevimlidirler. bunun dışında onlarla ingilizce konuşmaktansa bir an önce fransızca öğrenmeye başlamak daha mantıklıdır.
orijinali, "qu ébec" şeklinde, sözcüğün ilk e harfindeki sağa yönelik aksan işareti ile yazılan ve resmi dilin fransızca olduğu kanada eyaletidir.
fransızca kullanımı zorunludur ve dükkan, mağaza isimlerinde bile resmen fransızca veya fransızcalaştırılmış isimler kullanılır. hatta uluslararası firmalar için bile bu böyledir. örneğin kentucky fried chicken yani kfc bile, quebec'te pfk olur. pfk'nın açılımı ise, " poulet frit kentucky". o derece fransız kökenlerine sahip çıkar quebecliler.