robert de niro

sinema efsanesi denilince akla gelen 3-5 isimden biri.

tam adı robert mario de niro, jr. ve kendileri 17 ağustos 1943, new york doğumlu. mayasında olmak denir ya işte tam da o sınıfa dahil bir kendisi, annesi bir ressam, babası da şair, ressam ve heykeltraş. utangaç bir çocuk olduğu doğruydu; zamanının çoğunu kitaplar arasında geçiriyordu. broadway’de sahnelenen oyunlarla büyüyen de niro, ilk kulis havasını oz büyücüsü rolüyle kokladı. ünlü tiyatro öğretmeni stella adler’den ders aldı. kamerayla ise 1968 yılında çekilen greetings filmiyle tanıştı. 1973'te de niro ve yönetmen martin scorsese birlikte filmler çevirmek üzere adım attılar. ilk filmleri mean streets, sonraki yıllarda gelecek sekiz filmin habercisi oldu. 1976’da taxi driver ve 1977’de new york, new yorkta birlikte çalışan de niro ve scorsese, artık ikili olarak anılır olurlar. ardından kızgın boğa / raging bull (1980), the king of comedy (1983), sıkı dostlar / goodfellas (1990), korku burnu (1991) ve casino (1995) gelir. the godfather ii filmiyle normal bir oyuncudan yıldıza dönüşme süreci başlamıştır. özel yaşamını büyük bir titizlikle gözlerden saklayan de niro, meslek yaşamı ile aile hayatını şu andaki pek çok ünlü çifte nazaran birbirinden iyice ayıranlardan.
1990 yapımı awakenings filmindeki performansı * ile beni kendine hayran bırakmış, yaşlandıkça daha sempatik olduğunu düşündüğüm aktör.
http://www.zuguide.com/#Awakenings
zaten hamurumda var olmasına var ama şu dünyada eskaza aktör değil de cidden mafya olsaydı ve bende eskaza tanısaydım onu kesinlikle tetikçisi olurdum, öyle bir yeri var gözümde, keşke gençliğindeki gibi ağır abi olsaydı filmlerinde, biraz komediye kaçtı son zamanlarda ama olsun, yüzündeki ifade yeter
babasının eşcinsel oluşunu kendisini anlatan belgeselde açıklamış olan karizma aktör. babasını 24 yıl önce kaybettiğini ve onun bazı yönlerini örnek aldığını söylemişti.