robert mapplethorpe

homofobi, eşcinsellik ve savaş konularında eserleri bulunan sansasyonel gay fofoğrafçı.

sadizm, mazoşizm, ırkçılık, bdsm ve pornografik imgelere de yer veren sanatçı, anüsünde bir kırbaçla poz verdiği fotoğrafının yer aldığı portfolio x sergisi ile eleştri konusu olmuştur. aidsten ölen fotoğrafçı andy warhol, richard gere, graje jones gibi isimleri de fotoğraflamıştır.


http://ayisozluk.com/lnk/a60417
http://www.fansshare.com/gallery/photos/...

bir orkide neler anlatır sorusunun cevabını vermiş yüce insan
homoerotik fotoğrafların en efsane ismi. en son montreal'de anısına düzenlenen sergiye ziyaretçiler çıplak olarak davet edilmiş. çekmiş olduğu fotoğrafları googlelayıp bir tur atmanızı tavsiye ederim.

88218

döneminin yüksek sosyetesine gıpta ederek başladığı popülerleşme serüveni, fotoğraflarının her birine milyon dolarlık pahalar biçilirken zirveye ulaşmıştır. patti smith ile olan yakınlığı ayrıca bir makale konusudur ki, cinsel kimliğin ve aşkın her zaman dirsek dirseğe gitmediğini çarpıcı bir öykünün içerisinde bize gösterir. mapplethorpe kimi zaman bir yalnız bir ananasla, kimi zaman sert bir penisle, kimi zamansa bir kız çocuğunun çıplak masumluğu ile bize kafasındaki şiirsel evrenin tadına bakma imkanı tanımıştır. tarih onu, ölüme çok yakınken giydiği terliklerindeki altın yaldızlar gibi parlak bir kimlik olarak hatırlayacaktır.