sauvage

2018 fransa yapımı eşcinsel temalı film.

2018 fransız yapımı lgbti+ temalı film. cannes film festivali’nin eleştirmenler haftası bölümünde dünya prömiyerini yapan filmin yönetmeni camille vidal-naquet imiş.

fransa’da seks işçiliği yapan erkeklerin yaşantısına odaklanan film, bu yaşantıyı gösterirken verilmek istenen mesajdan biraz uzaklaşmış. filmdeki izlediğimiz leo karakteri hakkında çok fazla bir şey bilmeyişimiz de her şeyin havada kalmasına sebep oldu. “neden bu işi yapıyor?” “nasıl bu hale gelmiş?” gibi sorulara cevap bulamıyorsunuz.

doktor kadınla arasında geçen diyalogda doktorun “why don’t want to change?” sorusuna “why would ı?” diye cevap verecek kadar kendini kaybetmiş leo’nun sürekli olarak yaptığı yanlışları izlemekten benim içim karardı. sürekli olarak “nasıl kendisini kurtarmak istemez?” sorularıyla boğuşurken sürekli hatalar yapan karakter battıkça daha da dibe battı.

filmle ilgili en güzel detay sanırım başrol oyuncusu félix maritaud’un festivale katılıp filmi bizle beraber izlemesiydi. bildiğiniz ön sıramda oturdu ve film bitiminde güzel bir söyleşi gerçekleştirdi.
(bkz: iksv istanbul film festivali)