şeker ahmet paşa

türk manzara resminin önemli bir ismidir. osman hamdi ile aynı dönemde paris'te akademi eğitimi almıştır ancak kendisi akademiyi yarıda bırakmış ve barbizon okulu sanatçılarına katılarak ilhamı doğada aramıştır. onu dünya çapında üne kavuşturan ise,derinliği ve perspektifiyle "ormanda oduncu" resmidir. natürmort çalışmaları da güzeldir.
sevimli, hoşgörülü, alçak gönüllü kişiliği nedeniyle kendisi şeker lakabını kazanmıştır. sultan abdülaziz’in dikkatini çekerek paris’e gönderilmiş, 1864’de paris’te bir süre mektebi osmani’de resim öğrenimini sürdürdükten sonra paris güzel sanatlar akademisine geçmiştir. dönemin en ünlü oryantalistlerinden gustave boulanger ve jean leon gerome'un öğrencisi olmuştur. sultanahmet’ te sanat mektebinde öğretmenliği sırasında istanbul’da ilk sergiyi düzenleyerek bir ilke imza atmıştır. açılan sergide çoğu azınlık ressamlarına ait olan eserlerin yanı sıra türk ressamların tablolarıda yer alıyordu. bu düşünceyi resmi halka benimsetmek için uyguladı. ikincisinide darülfünün degerçekleştirdi. kağıthane sırtlarında, ankara kalesi, karaca, talim yapan askerler, orman tabloları en çok bilinen önemli eserleridir.
osmanlıda ilk müzeyi kuran anadolu ve diğer osmanlı toprakların da bulunan eserleri koruyan kişidir. istanbul arkeoloji müzesi 'nin kurucusudur.
sümbül ağa gibi bişey canlandı gözümde.
(bkz: töbe töbeee) *