six degrees of separation

tr: ayrılığın altı derecesi

bu teoriden, ilk olarak 1929'da frigyes karinthy'ın yazdığı "chains" adındaki kısa hikayede bahsedilmiştir. yazarın inancına göre hepimiz bir dizi insan tarafından birbirine bağlıyız ve bu dizi en fazla 6 kişiden oluşmaktadır. fakat bu konuda çok az kanıtı vardır.

1960'larda sosyal psikolog stanley miligram'ın küçük dünya deneyi iki yabancının altı derecede birbirine bağlanabileceğini doğrulamıştır. miligram ilk katılımcılara massachusetts'de belirlenmiş bir yabancıya iletilmesi için bir mektup vermiştir, katılımcılar arkadaşlarına, arkadaşları arkadaşlarına; altı kişiden az bağlantı ile görevi tamamlamışlardır.

2003'de columbia üniversitesi miligram'ın deneyinin internet versiyonu "küçük dünya araştırma projesi" sonuçlarını yayınladı. katılımcılardan dünya etrafında hiç e-mail ile iletişim kurmadıkları eş-dosta ulaşmalarını istendi. 60.000 katılımcıdan 24.000'i e-mail zinciri oluşturdu, ancak sadece 400'ü hedefe ulaşabildi fakat araştırmalar başarılı maillerin beş ile yedi basamakta hedefe ulaştığını gösterdi.

bu teori insanların sosyal medya hayatlarında ise şöyle işliyor;
facebook, 721 milyon aktif üyesinin bilgilerini analiz etti ve rastgele seçilen iki kişi arasındaki bağlantının 4.74 olduğu bulundu ve bunu sadece amerika ile sınırlarsanız bu 4.37'ydi.
ayrıca da:

first, you think the worst is a broken heart
what's gonna kill you is the second part
and the third, is when your world splits down the middle
and fourth, you're gonna think that you fixed yourself
fifth, you see them out with someone else
and the sixth, is when you admit that you may have messed up a little.

diyen bir the script parçasıdır. -