sözlükte cinsiyetçi kelimelerin kullanılması

belki farkında değillerdir kullandıkları kelimelerin bilemeyeceğim ama en azından belirtmek istiyorum.

kadın kelimesi yerine bayan ve kız kullanılması, kadınlığı kalıplaştırmak gibi şeyler bir hayli rahatsız edici. hele ki böyle bir platformda görmek ayrı bir kafa karıştırıcı durum haline geliyor.

karı, bayan, kız diye bir şey yok. kadın, kadındır. o kadar.
adamın amına koyan şarkılar başlığının adama koyan şarkılar olarak değişmesine yol açan durum, o günden bu yana kadın hakları konusunda çağ atladık neyse ki. sözlük yani burası, kullanılsa nolur kullanılmasa nolur.

(bkz: tamam feminist sizsiniz)
kaçınılmazdır çünkü cinsiyetler vardır, ne yazık ki. ve küfürler çoğu zaman cinsiyet ve cinsellik üzerinde gelişir. dünyanın her yerinde böyle bu. yapmamız gereken küfürleri şekillendirmek yerine hedeflerimize aynı muameleyi yapmak bence. bir kadına küfrederken orospu, erkeğe küfrederken orospu çocuğu demek yerine eşit davranalım bu arkadaşlara. küfrettiğim hetero arkadaşlarım bu cinsiyetçi kelimeler kendilerine yönelince küçük çaplı bir kalp krizi geçiriyorlar genelde. kim bilir belki böyle biter tüm bu kargaşa.*
kaçınılmaz değildir, sadece yaratıcı olmak gerekir. sırf erkek egemen/lgbtq+ bir alandayız diye birisinin amına koyacağımızı iddia etme hakkına sahip olduğumuzu düşünmüyorum. sonuçta sözcüklerin gücü vardır.