tayland

turizm konusunda dünyada sayılı destinasyonlardan biri. bangkok, pattaya, phuket ve chiang mai en önemli şehirleri.
avrupalı yaşlı amcaların da ölmeden önce son gittikleri yer diyorlar, korkunç bir seks turizmi de dönüyormuş burada, hele pattaya için açık hava genelevi diyorlar, zira 14 yaşından büyükler için fahişelik (erkeğiyle de kadınıyla da) legal ve yadırganmayan bir meslek toplum gözünde.
türkiye'den onbin kilometre uzakta olmasa bizden çok insanın oraya akacağına eminim, bu mesafeye rağmen akan kişiler azımsanmayacak sayıda.
halkı budist, dilleri tayca ise dünyanın en zor dillerinden biri.
aşırı sıcak ama insanları çok cana yakın, yemekleri bizden çok farklı ama inanılmaz ucuz yaşam şartları var, yani bir olumlu, bir olumsuz sayılabilecek çok şey var.
veee türkiye'den vize istemiyor. *

ha bunları niye anlatıyor bu chatnoir diyorsanız ağustos'tan itibaren en az bir sene yaşamaya başlayacağım yeri öğrenmek ve öğrendiklerimle gelecek ayılara yol göstermek vazifemdir dedim. *
ülkenin güneyindeki üç eyalette yaşayan müslüman azınlık için otonomi talebiyle silahlı ayaklanma başlatan ulusal devrimci cephe ile tayland hükümeti arasında yapılan barış görüşmeleri, malezya'nın arabuluculuğunda başladı. malezya daha önce pilipinler hükümeti ile moro islami kurtuluş cephesi arasındaki barış sürecinde de arabuluculuk yapmıştı.
taylandın güneyinde 2004'ten beri süren çatışmalar nedeniyle beş bin civarında insan hayatını kaybetmişti.
tayland hakkında okuduğum en güzel bloğu sizle paylaşmak istiyorum.

http://uzaklardayimdonecegim.blogspot.com/


bayilik sistemi ile çalışan şirketlerinin bayilerine her yıl seyahat ettirdiği yerdir...
hayatımda gezdiğim, gördüğüm en güzel ülke. insanları melek gibiler, eşcinseller hayatın hemen her alanında yer alabiliyorlar, markette kasiyer, okulda öğretmen, dolmuşta şoför, sokakta seks işçisi olabiliyorlar. burda çok sevgilim olmuştur zamanında.
ilik gibi "katheoy"ların memleketidir. land of smile mottosuna sahip ülkedir. krallarını feci severler.
bir heteroseksüel olarak kathoeyları taş gibi bulduğum ülke.

(bkz: tü tü tü maşallah)
çok tatlı insanlar. ne bileyim sanırım bu ülkede yaşasam uyum sağlamakta güçlü çekmezdim.
trans bireylerin özel sektörde çok rahat iş bulup çalışabildikleri ülke.