teog sınavından istediği puanı alamadığı için intihar eden çocuk

bursa'da 13 yaşındaki ayşe berrin yılmazlar'ın üzücü intihar haberidir. sınavlar çocuklarda gerçekten inanılmaz bir baskı yaratıyor. özellikle aileler de bu baskının en önemli parçası oluyorlar. sınav kötü geçerse çocuk istediği liseye gidemiyor. bu onun için hayyatın sonu olabiliyor. eğitim sisteminize tüküreyim.

http://www.birgun.net/haber-detay/13-yas...
yazık. akademik başarı adı altında yeni nesile çok yükleniyorlar neye potansiyeli var diye sorgulamadan. annesi ve babasının baskısı öldürmüş çocuğu.
öss, okul harç parası, iş bulma,yuva kurma, siyasi buhran, fatura yetiştirme dertlerinden kurtulmuş; hayatın tam kırılma noktasında bilincine güvenip eyleme dökmüş yürekli kızdır. her ölen, kürtajla aldırılan, düşürülen, doğmamış çocuk gibi hayatta kalma erdemsizliğini, bu aşağılık sisteme sebep olan; sebep olana ses çıkaramayan yetişkinlere bırakmıştır.
hesabının cehapeden, mehapeden, ismet inönü'den falan sorulacağı çocuk. onlar yönetiyor çünkü ülkeyi.
son duyduğum bilgilere göre türkiye'de yeni trend, ebeveynler gelişme çağındaki çocuklarına sınavlarında daha başarılı olsunlar diye konsantre hapları dayıyorlarmış. aklım almadı, bir anne baba nasıl böyle bir şey yapar sanki yarış atı besliyorlar. bayağı gattaca'ya doğru ilerliyoruz.

ben şahsen hiç bir sınava doğru düzgün çalışmadım. şimdiki aklım olsaydı bırak sınava çalışmayı, okula bile gitmezdim* ki o zamanlar yozlaşmış ösym yandaşlara soruları da dağıtmıyordu.