the voice

sadece amerikada değil, dünyanın dört bir yanında formatları bulunan bir şarkı yarışması. ama amerikadaki jüriler daha tanıdık ve daha kapsamlı.

christina aguilera, adam levine, blake shelton ve cee lo green. 4 farklı müzik türünü temsil eden jürilerdir, doğrusu da budur zaten.

programın diğer ses yarışmalarından farkı; jüriler kimin şarkı söylediğini görmüyorlardır ve sadece sese göre seçiyorlardır. beğendiklerini takımına alıyorlardır, eğer birden fazla jüri seçtiyse onu, karar yarışmacıya kalıyordu. herkes takımını doldurduktan sonra "savaş" denilen olay başlar. her jüri takımından 2 sanatçıyı seçip onlara düet yaptırır. her jüride 4 yarışmacı kalıncaya devam eder, daha sonra canlı şovlar başlar, bireysel olarak şarkı söyler herkes. jüri ve seyirci oylamasıyla 1. belli olana kadar devam eder. 1. olana albüm yapılır ödül olarak.

ingiltere versiyonundaki jürilerde gayet iyidir kanımca. jessie j, will.i.am, danny o'donoghue * ve tom jones.
türkiye versiyonu o ses türkiye'den en büyük farkı jüri üyelerinin kalitesidir. her biri inanılmaz seslere sahip olduklarından yarışmacıları eleştirdiklerinde kimse bir tarafıyla gülmüyor onlara. türkiye'deki jürilerin dördünün sesini toplasan bir ses etmiyor.
amerikadaki 4. sezonunda christina aguilera ve cee lo green jürilikten çekilmişlerdir. yerlerine shakira ve usher katılmıştır.
bu sezon ki amerika versiyonuna katılmış olan ryan innes'a karşı çok değişik duygular beslemekteyim. *
fransa versiyonunda mika'yı, almanya çocuk versiyonunda lena'yı çok sempatik buluyorum arada izlediğim videolarda.