tomboy

türkçeye "erkek fatma" olarak çevrilen, sağlam senaryosu ve yönetmenliği céline sciamma'nın elinden çıkan film, yaşları küçük ama karakter oyunculuklarıyla insanı ciddi anlamda etkileyen zoé héran (laure / michaël) ve malonn lévana (jeanne) sizi eşcinsellik üzerine bir kez daha düşünmeye çağırıyor. belki kendinizle, önyargılarınızla hatta ötekileştirdiklerinizle yüzleşebilirsiniz. tabi bunun için canınız yanabilir, ağlayabilir hatta kendinizden önyargılarınızdan dolayı nefret edebilirsiniz. çekinmeyin ve dürüst olun!
çok sempatik bir filmdir. arada gerilseniz de genel olarak ajitasyon yapılmadan olabildiğince gerçek anlatılmıştır.
üzücü bir filmdir, içindeki farkılılığı hisseden veya anlayan her çocuğun yaşadığı zorluğu başarılı şekilde göstermiştir
ayrıca aynı anlam çevresinde oluşan, giyimde hayli maskülen ve erkeksi ögeler içeren bir tarz-akımdır ayrıca. dünya'da son dönemddeki temsilcileri denilince akla cara delevingne, kristin stewart gibi kızlarımız gelmektedir.erkeklere atfedilen davranışları gösteren kız çocuklarına ingilizcede verilen isim.

karşıtı için (bkz: sissy)
laure henuz 10 yaşındadır ve oğlan çocuklarına çok fazla benzemesinden dolayı ailesi onun erkek kıyafetleri giymesine müdahele etmez. ancak bir gün yeni bir mahalleye taşınırlar ve orada şirin bir kızla tanışır. kız adını sorduğunda isminin mickael olduğunu söyler, bu durum hiç beklemediği şeylerle karşılaşmasına neden olacaktır.

film trans erkek bir çocuğun toplum içindeki zor yaşantısını irdeliyor.

https://goo.gl/LzHrfk