toplumda gaylerin kadınsı lezbiyenlerin erkeksi olarak algılanması

örneklem seçilen yanlış modelin genellemeye esas alınmasından kaynaklanan, toplumun dikte ettiği ve haniyse kötü bir durummuş gibi yansıttığı homofobi kalıbı.

gay'leri makyajsız çıkmayan kadın kıyafetleri giyen; kadın ile erkek arası bir çizgide gelip giden; lezbiyenlerin ise tamamen erkeksi skalada devinim yaşayan bireyler olarak gören bu anlayış; pek çok nefret betimine de öncülük etmektedir. kaldı ki isteyen istediği gibi dolaşır giyinir. ancak toplumun neredeyse tamamına yaygın olan bu anlayış nedeniyle; gay olduğumu açıkladığım zümrelerce neden makyaj yapmadığım ve neden kadın kıyafetleri giymediğim soruluyor. böyle bir sikindirik kafa yapısı ile yol alınamayacağı hayli açık. eşcinselleri yanlış tanımak ve bunun üzerine hatalı düşmanlıklar inşa etmek akıl alır gibi değil.
ibne-top-feminen-gay-dönme=kadınlığa özenme,lezbiyen=erkekliğe özenme düşüncesi toplumda devam ettikçe asla değişmeyecek olaydır.
eşcinsellik kavramının yanlış bilinmesinden kaynaklıdır, hatta bu konuda lise üçüncü sınıfta din hocasıyla kavga etmiştim, ilginç günlerdi.
asıl problem gaylerin sürekli kendisinin kadınsı olmadığının altını çizme çabasıdır. toplumsal cinsiyetlerin silikleştiği, cinsel yönelimlerin geniş bir çerçevede değerlendirildiği bir dünya yapısında hala erkeğim vurgusu yapmak yerine bırakalım da kendimiz olalım. nasıl göründüğümüz değil, ne hissettiğimiz daha önemli. biraz daha az maske.
bir erkeğin ya da kadının kendi cinsiyetinin bilincinde olarak kendi cinslerinden hoşlanabileceğine akıl sır erdiremeyen kimselerin, yani toplumun %95'inin savunduğu düşünce olur kendisi. özellikle de eşcinsel erkek kardeşlerimizin başına çok sık gelen durumdur. eşcinsel olduğunu öğrenen arkadaşları, bireyi resmen göz hapsine alır. ayakkabısındaki pembe bir dikişten kadınsılaştığını, dudağındaki nemlendirici kremden ruj sürdüğünü düşünürler; kafalarında eşcinsel erkek arkadaşlarını da kadın statüsüne sokmaya çalışırlar. lezbiyenler açısından ise genelde heteroseksüel erkekler çok taş hatunlar derler, bol bol lezbiyen pornosu izledikleri için. kızlar ise lezbiyenleri kısa saçlı, erkeksi tavır içindeki kızlar olarak tanımlarlar. buna bizzat ben de şahit olmuşumdur. kuzenime lezbiyen olduğumu söylediğimde, e anemone tamam da lezbiyenler çirkin olurlar dedi, ben de nasıl dediğimde erkek gibi olurlar kafana göre birini bulamazsın dedi. kendisi lezbiyenler hakkında master yaptığı için yorumuna büyük önem verilmesi gereken şahsiyet sanki. ayrıca kimin çirkin kimin güzel olduğuna kim karar verebilir? herkese çekici gelen kişi farklıdır. kimi uzun saç sever, kimi kısa saç, kimi sakallı sever, kimi göbekli. muhakkak herkese güzel gelen birisi vardır. bu gruplaştırma, insanları tek tip olarak adlandırma neden kaynaklanır?
kısacası, bunların hepsi insanları kafalarında belirli cinsiyetlere yerleştirme çabasından kaynaklanır, boş bir uğraştır, kişi ancak yorulur ve kafası karışır.