trans kadın meslekleri

hep merak etmişimdir trans kadınlar sosyal hayatın neresinde. ne iş yapıyorlar.
kapasite olarak her birinin yapabileceği birçok iş vardır, nitekim türkiye'de bu kapasiteyi seks işçiliğinden ibaret kılmışlardır.
anlamıyorum translara iş yerlerinde iş verilmemesini. karşında ameliyat geçirip her bakımdan kadın olan biri var .( fiziksel, ruhsal , tc kimliğinde de ) neden yani neden iş vermezsin ki ? o artık bildiğin kadın bu üç bakımdan da kadın.( fiziksel ve tc kimliği olarak, zaten en başından beri ruhu kadın o ayrı mevzu da )
bugün izlediğim bir youtube videosunda amerikada trans bir kadının hemşire olma durumu işleniyordu. başta milletin çekimser bakışlarına maruz kalan hanımefendi şimdi hastanenin en favori hemşiresi haline gelmiş ve etrafa neşe saçıyormuş. bu gibi halka açık birebir yerlerde eşcinsel kimliğini korumak ve taviz vermemek büyük cesaret. önce kendisini sonra da hastaneyi takdir ettim. maalesef bizim toplumumuzun 30 yıl içerisinde olan bu farkındalık bende bir hüzün yarattı.
ben bidefa birini ankarada bi avmdeki makyaj malzemeleri satan dukkanda gormustum
keşke hayatın her alanında her meslekte çalışabilseler dedirten başlık. sınırları daralta daralta neredeyse yok eden toplum baskısı yüzünden yok denecek kadar azdır.