transparent

transparan, şeffaf. (ing)

2014'ün dikkat çeken konuya sahip dizilerinden. 3 çocuk babası bir adamın trans olma kararı alması üzerine, bir aile hikayesi.

http://ayilarock.ayisozluk.com/transparent/

şöyle bir küçük tanıtım buldum; http://22dakika.org/transparent-mini-tanitim/

buradan izlenebilir; http://www.cinemafilm.org/transparent-season-1/
1. sezonunu az önce bitirdiğim dizidir, lgbtt konularına değinmektedir, dışlanmayı çok güzel gözler önüne koymuştur
biraz önce gördüğüm ilk bölümüne başlayacağım dizidir umutluyum
saydam, şeffaf, geçirgen anlamını taşıyan kelimenin aynı zamanda sesteş bir biçimde "transcinsel ebeveyn" olarakta kullanıldığı dizinin adıdır. hakikatende adındandaki kinayeden de görüleceği gibi tek bir kelimeyle vaatten öte haddinden fazla anlamı barındıran bir dizidir. özelliklede o yapay amerikan oyunculuğundan uzak, hakkını veren drama oyunculukları söz konusu. hele hele jeffrey tambor.

dizide günümüzde 3 çoçuğuda yetişkin olmuş ve parçalanmış ailenin eşine nadiren rastlanan hikayesi, geçmişle bağ kurularak anlatılmaktadır. konu babalarının yıllardır kadın olma arzusunu artık hayata geçirmesi ve çocuklarına açılmaya karar vermesiyle başlar. fakat zaman içerisinde çocukların da toplumdaki tabuları nasıl ezerek yaşadıkları ortaya çıkmaktadır.


bencil, kaybolmuş ama kopmayan bağlılıklarıyla sizi şaşırtan bir aile hikayesidir. bir yanıyla bana siz feet under'ı öbür yanıyla da american beuty'i anımsatmıştır. yani bu iki referanstanda anlaşılacağı gibi sert bir toplum taşlamasıdır. ağırlıkla yahudilikle bağ kurularak, başka dinleri de kaynak göstererek yarı şaka yarı ciddi bir temelde ilerlemektedir.
2. sezonu çekilen, 3. sezonu onay alan amazon prime'ın dizisi.
bu ara lgbti karakter içermeyen diziyi geçtim, lgbti baş karakter içermeyen dizileri bile izleyesim yok. izlenecek diziler listemde baş sıralarda haliyle.