türk bankalarının karakteristik özellikleri

tecrübelerime göre bir şekilde yolumun düştüğü bankalar hakkındaki yorumlarımı içerir, alabildiğine objektif olunmaya çalışılmıştır.

iş bankası: orta hantallıkta, agresif değil, ürünleri çok pahalı değil, ama kredi verirken kastırıcıdır. neredeyse lütfettik de müşterimiz yaptık havasındadırlar.

finansbank: hızlı işlem sağlar, kolay kredi verir, faizi/komisyonu inanılmaz pahalıdır, müşteri hizmetleri felakettir, başka yerlerde beklemeden almak istiyorsanız önerebilirim sadece.

garanti bankası: teknolojik altyapısı tüm bankalar içinde en iyisi, ürün çeşitliliği fazla ve agresif pazarlama yapıyorlar, ancak şubeciliği beş para etmez. faiz/komisyon neyse de işlem ücretleri konusunda en yamyam banka.

ingbank: kredi tarafından uzak durun, işiniz çok yavaş yürür, ama mevduat tarafında cazip diyebilirim, şubecileri kibar ama genel müdürlükleri çok yavaş çalıştığı için sonuç alma süresi uzun oluyor. habire üst yönetim değiştiği için bir dikiş tutturamadılar.

şekerbank: adamınız varsa imkansızlar mümkün olur, yoksa saçmasapan nedenlerle krediniz reddedilebilir, şubecileri çok iyi, ara kademeleri de fena değil, üst yönetim tam bir felaket.

yapı kredi bankası: kartını en severek kullandığım banka, müşteri hizmetleri de fena değil, ama internette güvenli alışveriş konusunda sorunları var, hiçbir bankada başıma gelmeyen problem world cardda başıma geldi.

denizbank: şubecileri ağır iş yoğunluğu ve hedef baskısı altında, pazarlama tarafı süper ama operasyon tarafı şubeye işiniz düşerse işkence olabilir, yine de fiyat/performans olarak diğerlerinden iyi.

citibank: en pahalı, en kötü banka bence. neye atsan elinde kalır, o derece.

akbank: onaylı krediniz hazır diye sms gönderir, sonra bankaya gittiğinizde standart prosedüre sokar, üstüne bir de size red cevabı döner, kafayı yersiniz. ha bunları yaptığı müşteriye de önceden dört sıfırlı kart limitini sormadan vermiştir, o da ayrı bir garabet.

ziraat bankası: bildiğiniz ziraat işte:)
hepsinde sıra numarası aldığınızda saatleriniz gider... acıklı bir zaman kaybı hikayesi.. (bkz: bunun öbür tarafıda var)
ziraat bankası: emekli maaş günlerinde kapısında bekleyenlerin yaş ortalamasının 80 çalışan yaş ortalamasının 50 olduğu banka
iş bankası: yaygın şube ve atm ağı ile paraya para demeyen banka
finansbank: yurtdışı sahibi yunanistan olan ve bu sebeple piyasadan yüksek faizle para toplayıp; yüksek faizle kredi veren banka...paralar elbette yunanistanın fonlanmasına gidiyor. çok yakında bir arap bankası yada hsbc ile birleşme olabilir.
garantibankası:burnundan kıl aldırmayan bankadır.
akbank:çalışanlarına 3 kuruş maaş verirken sergi ve müze getiriyoruz ayağına milyon dolarlar harcayan banka
denizbank:belçikalı ortağı sayesinde zor günler yaşayan banka...bu sene içinde kesin satılacak.
citibank: adında bank geçtiğine bakmayın bildiğin soyguncudur.
türk ekonomi bankası: mini garanti bankası diyebilinen tayyip erdoğan bank diye anlaşılan bir kısaltmaya sahip ortağı olan fransızları boykot etmemizle zor günler geçirecek olan bankadır.
yapı kredi bankası: turkcell; digiturk; superonline gibi kardeş kuruluşlarına fon aktarıyorsa 2. bir imar bankası olabilecek banka
şekerbank: adı ile ters orantıda olan banka soğuk banka
hsbc: türkiyede umduğunu bulamamış ancak 2012ortası ile 201 yılları arasında satın alacağı banka ile hızlı büyümeye girecek olan banka...

her banka günümüzde çalışanlarını köle gibi çalıştırarak (sabah 9da başlayan mesailer bitmez) maaliyet düşsün diye 2 kişinin yapacağı tek kişiye yükleyerek; müşterilerden kart ücreti; hesap işletim ücreti; kredi fazi konisyonu adı altında yüksek karlar elde ederek sahiplerini hissedarlarını zenginleştirirler. x bankası karlılığını şu kadar arttırdı haberlerinin yanında maalesef x banka çalışanlarına yıllık %3 faiz verdi haberleri verilmez. bankacılık ülkemizde bitmiştir. bu sebeple bankaya geldiğinizde sizin işleminizi yapan gariban memura değil o bankanın yönetim kadrosuna çemkirin.
saygılarımla
bankacibear.
ortak karakteristik özellikleri yasal tefeciler olmasıdır.
soyguncudurlar. şubeye gidip beklediğiniz, bir türlü geçmeyen onca zaman içinde tek oyalanma kaynağınız, kapıdaki güvenliği kesmektir.
bitmek bilmez banka kuyrukları, her işlem için kesilen paralar, özellikle garanti bankasında hesap işletim ücreti adı altında yapılan soygunculuk.
ben hepsinden bahsetmek isterdim ancak benim için yeri çok özel olan hsbc bankası vardır.

şubeleri en işlek yerlerde bile sadece iki gişe görevlisi varken hiçbir zaman 10 dakikadan fazla bekletmeden hızlı hızlı işlemlerinizi hallederler. çok güleryüzlüdürler, dünyanın yerel bankası sloganı çok yakışır. her gittiğimde mest olurum.

ikinci göz ağrımsa garanti bankasıdır, işyerimin maaşları buraya yatar o yüzden bir çok hizmetini kullanıyorum, teknolojiyi kullanmaksa bir numaradır, yalnız ne zaman müşteri hizmetlerini bir sorun için arasanız birşey kakıtmaya çalışırlar, arkadaşlarımdan duyduğum/bildiğim kadarıyla bankalar arasında satış hedefleri çok yüksektir, hatta güvenlik görevlilerine bile satış hedefi koymuştur şubelerde, o açıdan çok acımasız bulurum. ancak niyeyse severim. şubeleri hep kalabalıktır.

citibank sanıldığı gibi pahalıdır, çok kolay kredi çıkar kendisinden ama, aynı zamanda yurtdışında en gay friendly bankalardan birisidir, avrupa ve amerika'da rainbow card'ı vardır kredi kartı olarak, lgbt örgütlerine her ay bağış kesildiği.