türkiye'nin yerli araba üretmesi

gerçekleşmesi çok kolay gibi gözükse de aslında yapılan toplantılarda bir o kadar da uzak olduğu çok fazla dile getirilmektedir.bu gün haliç kongre merkezinde yapılan doğuş otomotiv ceolarının,bilim sanayi ve teknoloji bakanının ve volkswagen direktörlerinin de katıldığı toplantıda volkswagen direktörlerinden ismini hatırlayamadığım bir zat özetle "nah araba yaparsınız,nah avrupa birliğine girersiniz" şeklinde söylevlerde bulunmuştur.
efendim nasıl ki dünyada aslında laptop üreten 3-4 firma varsa, araba üreten de 5-6 firma vardır. diğer markalar ise helva yapmak için şekeri yapı koyup unu bu firmalardan beklerler.

yerli otomobil yaparsak anca kaportasını boyasını cilasını yaparız. arabayı araba yapan şeyleri yine başkasından alırız.

özetle***, nah gerçekleşecek aktivitedir.
millet olarak hazır gelsin biz kullanalım kafasına sahip olduğumuz için devrim gibi başaralı projeleri rafa kaldırmış bir milletiz, yapabilecek zekaya ve diğer şartlara sahip olsak bile nasılsa hazırı var diyerek kıçımızı kaldırmadığımız için bugün hala yaparmıyız? yapamazmıyız? soruları ile debeleniyoruz... yapamayacak olsak; dünya devlerinden fiat,toyata ve renault neden üretimini türkiyeye kaydırsın? * bunların yanında birde millet olarak kendimize ait herşeye bok atma huyumuz var elbet, bu haberlerin altında okuduğum yorumlarda hep "biz yaparsak iki günde dağılır o arabalar" gibi salakça yorumlar vardı biz kendini aşalama manyağı bir millet olmuşuz, kendimize güvenemezken millet bizi güzelce kullanıyor yani işin aslı bizim dışımızda herkes değerimizi bilip bundan faydalanıyor.
marka değeri olması halinde başarıya ulaşması muhtemel olay.otomobil sektöründeki gelişmelerin takip edilmesi halinde,ortadoğu ve doğu avrupa gibi ilişkilerin geliştiği büyük bir pazarın oluşu zemini hazırlıyor zaten.iyi bir pazarlama ve marka yaratmada olursa işte o zaman tamamdır.
isin icinde olan birisi olarak ilk yorumdaki naaah kismina cani gonulden katiliyorum.

turkiyenin suanki sektorel sartlarda, teknik bilgi donanim ve elemaniyla asla yapamayacagi bir seydir.

bu durumu cok yonlu inceleyebiliriz

tasarim, imalat teknolojileri, hem mekanik hem elektronik aksamlar konusundaki bilgi eksikligi buyuk bir engel. muhendislik anlaminda birakin otomobil uretmeyi bujisini yapabilecek donanimda degiliz.

diger bir alani ise iktisadi kismi

daha turkiyede tam anlamiyla kurumsallasmis firma bile yokken boylesi devasa bir sektorde tutunma imkanimiz yok.
satis, pazarlama ve reklam faaliyetlerini bile yurutebilecek degiliz.

en kiytirik diye bakilan otomotiv firmalari arge, pazarlama ve uretim departmanlarina milyon dolarlarini ve yillarini harciyor. inanilmaz bir yan sanayi ve tedarik agiyla buyuyorlar. bizse haydi araba yapalim devrim arabalarini nasil yaptiysak onuda yapariz kafasindayiz.

o zamanlarin devrim arabalarini yaptigimizda dunyada uc asagi bes yukari o konumdaydi.

simdi ise turkiye yine ancak onu uretebilir konumdayken adamlar nelerin pesindeler

araba almak istiyorsanız ama birikiminiz yoksa doğru adresteniz. çünkü peşinat zorunluluğu-nu ortadan kaldırıyor ve peşinatsız araba sahibi olmanın yolunu açıyorlar. bütçeniz ne olursa olsun araba alabilme imkânının sınırları zorlanıyor. yüksek taksitlerin ve faiz, vade farkının olmadığı bu yerde arabanın değeri neyse onu ödüyorsunuz. avantajlardan birisi de arabanızın borcunu olması gerekenden daha kısa sürede bitirmenizdir. uzun zamanlar süren araba borcu ödeme derdiniz olmayacak. istediğiniz vadede alacağınız için ödeyeceğiniz aylık taksiti de bütçenize göre ayarlayabilirsiniz. böylelikle artık araba sahibi olmak zor değil ve her durumdan insana araba satın alma fırsatı doğuyor. ülkenin neresinde olursanız olun bu avantajları kullanabilirsiniz. araba almak için yıllarca beklemek yerine, peşinat olmadan araba sahibi olabilirsiniz.

herkes araba sahibi olmak ister. ama arabaların kolay alınacak, ucuz şeyler olmadığını herkes bilir. bu nedenle daha kolay araba alabilmenin yollarını arıyoruz. ödemesini en rahat yapabileceğimiz şekilde araba satın almak istiyoruz. bu sitenin sunduğu taksitle araba alma seçeneği de bunlardan birisi. bu seçeneğin sunduğu en güzel özellik, taksitini belirleyebiliyor olmanız. uzun vade veya kısa vade taksitler yapabilirsiniz. sizin seçtiğiniz durumlara göre doğal olarak ödeyeceğiniz aylık taksitleri siz belirlemiş olursunuz. bütçenize en uygun şekilde taksit seçebilirsiniz. türkiye'nin neresinde olursanız olun, dilerseniz sıfır dilerseniz ikinci el olarak herhangi bir yerden beğendiğiniz arabayı alabilirsiniz. diğer herhangi taksitle araba alma yöntemlerinden daha ucuza araba sahibi olabilirsiniz.

araba sahibi olmak, günümüzde hem kadınlar hem de erkekler için önemli. öyle ki, arabalar daha ilk ortaya çıktıkları tarihten beri büyük bir ilgi görüyor. ancak ne yazık ki arabaların fiyatları, istenildiği an alınabilecek miktarlarda olmuyor. bu da insanların araba almak için yıllarca beklemesine neden oluyor. oysa günümüzde bu alanda da faydalı çalışmalar yapılmış durumda. isteyenlere, senetle araba alma şansı sunuluyor. peki senetle araç satın almak nasıl oluyor? öncelikli olarak senet, bir kimsenin ödemeye ya da yapmaya borçlu olduğu şeyi göstermek amacıyla imzalayıp ilgili birimlere verdiği belge olarak tanımlanıyor. yani, araç almak için para biriktirmenize gerek kalmadan bir senet imzalıyorsunuz ve nasıl anlaşma yapıldıysa öyle, arabanın ödemesini yapıyorsunuz. senetle araç almanın günümüzde çok yaygın olduğu görülüyor.