ursula kroeber le guin

yerdeniz serisine dün itibarı ile başladığım hatun, anlatış tarzı beni pek sarmasa da olaylar güzel ilerlemektedir.
"rüyanın öte yakası" ile "karanlığın sol eli" kitaplarını okudum ve tavsiye ederim. ilki nispeten daha kolay anlatımlı ve konusu daha çabuk sarar, ikincisi ise daha zor ama çok daha derin bir konuyu işliyor. genelde ursula k.le guin olarak kullanıyor ismini kitaplarında.
bilim kurgunun tanrıçası, fantazyanın yaşlı cadısıdır. çok farklı ütopyalar yazar, çok farklı dünyalar yaratır. ülkemizde basılan çoğu kitabını okudum, okuyamadıklarımı da yavaş yavaş alıyorum. feminizm anlayışımın gelişmesinde yararı çoktur le guin'in. the dispossessed* ile anarres toplumunda yarattığı kadın modeli çok güçlüdür. yine aynı kitapta homoseksüellik gayet normal bir olgudur. hatta heteroseksüel bir erkek, eşcinsel arkadaşının cinsel ihtiyacını karşılamak için onunla birlikte bile olabilir. cinsellik bu kadar sıradandır yani, gereksiz anlamlara sahip değildir. ayrıca anarşizmin o kadar öcü bir olgu olmadığını gösterir. benim gibi kapitalist adama bile baş eğdirir. earthsea*'ye hiç girmiyorum şimdi. fantastik edebiyata anlam katan özel bir seri, yazmaya başlarsam duramam.
özet: çok iyi yazar.
not: isminin telaffuzuyla ilgili kendi internet sitesinde çok tatlı bir açıklama yazmış.
http://www.ursulakleguin.com/Note-HowToP...
88 yaşında hayatını yitirdiği haberi yayıldı dün.
lisedeyken tanışmıştım kendisiyle ve çok etkilenip hakkında okul dergisinde bir yazı yazmıştım o dönem. ilerideki hayatımı şekillendiren ve karakterime etki eden sayılı yazılı/görsel eserden biridir yerdeniz. hala da kitaplığımda başucumda durur. umarım dolu dolu ve doya doya yaşamıştır hayatını.

yerdeniz beşlemesini ve mülksüzler adlı kitapları yazan abd li hatun kişi. gençlik yıllarında yükselişte olan varoluşçuluk felsefesinden etkilendiği söylenir. yerdeniz büyücüsüyle başlayan beşleme kitapları okuduğunuzda son yıllarda filmi yapılan fantastik kitapların nereden beslendiğini apaçık anlarsınız.