williams sendromu

7. kromozomun uzun kolunda 26 genin silinmesiyle ortaya çıkan genetik rahatsızlık. toplumda mutluluk hastalığı olarak bilinir. bu hastalığa sahip bireyler asla yalan söyleyemezler, genelde güler yüzlülerdir ve insanlara çok çabuk güvenirler. hafızaları güçlüdür. buraya kadar okuyunca insan acaba onlar mı hasta yoksa biz mi hastayız diye sormadan edemiyor...

ne var ki bu genetik bozukluk kalp rahatsızlığı, geç gelişen koordinasyon-denge becerisi gibi nörolojik problemlere de sebep olur. okuma becerileri zayıftır çünkü el-göz koordinasyonları zayıftır. yaşıtlarından ziyade büyüklere ilgi duyarlar, onları taklit ederler.
hastalık olarak değilde farklılık olarak nitelendirmek daha güzel olur diye düşünüyorum. bugün habertürk tv nin haber yaparak gündeme gelmiştir bu konu. açıkcası bu şekilde farklılığı olan bi sevgilim olmasını çok isterdim böylece pozitif bir ilişkim olurdu ,onun mutluluğu benim mutsuzluğum birlikte birbirimii nötrlerdik.
kan kalsiyum seviyesindeki yükseklik ve kalp kapaklarinin darligi da klinik tanı da önemli yer tutar.
hasta olmaktan bile mutlu bireyleri dünyaya kavuşturan sendrom.
williams sendromlu çocuklar konuşmadan edemezler. karmaşık cümleler kurarlar, seyrek kullanılan sözcükleri seçerler ama iyi konuşmalarının ardında az çok önemli zihinsel bir gerilik gizlidir (kaynak: dilin en güzel tarihi, s.130)