yeminli mali müşavir

yeminli mali müşavir
muhasebecilik mesleğinin nirvanası
muhasebe mesleginde ilerlemek isteyen bir işletme, maliye veya ikdisat bölümlerinde lisans eğitimi almış bireyin ulaşabileceği son nokta.
okulunu bitiren öğrenci smmmo ( serbest muhasebeci mali müşavirler odası ) nın yapmış olduğu bir nevi yeterlilik sınavında başarı göstermek zorundadır. bunun ardından kendisine oda tarafından verilecek serbest muhasebeci belgesi ile çalışma hayatına başlayabilir. gireceği ikinci sınavda başarılı olursa kendisine smmm (serbsrt muhasebeci mali müşavir) belgesi verilir. bu belge ile on yıl bilfiil çalışmak zorundadır. bu on yılın sonunda gireceği bir üçünçü sınavda başarı sağlaması asliye ticaret mahkemesinde yemin ederek ymm belgesini almasını sağlayacaktır.
ymm ler sm veya smmm ler gibi şirket ve gerçek kişi defterleri tutmazlar. bunun yerine muhasebenin aslı olan denetim işini yaparlar. aynı zamanda birer hesap uzmanı oldukları için devlet tarafından verdikleri raporlara en güvenilen kişilerdir. bu nedenle kdv iadesi, ötv siz mazot alımı, karşıt inceleme tutanakları ymm ler tarafından düzenlenir.
bu terimi duyunca bir gün bir yeminli mali müşavir çıkıp da heeeeeyt yeminimi bozdum aalar diyecekmiş gibi geliyo bana.
yeminli tercümanla sınıf arkadaşıdır. neye yemin ettikleri ise hala bir sır.
-allah belamı versin mali müşavirlikten başka bir iş yapmiycam yeminle