yeraltı

dostoyevski'nin yeraltından notlar romanından uyarlanan-iyi ki de esinlenmiş- sevgili yönetmenimiz zeki demirkubuz'un filmidir. engin günaydın oyunculuğuyla bir kere daha kendisine hayran bıraktırmıştır
emir kusturica'nın bir diğer muhteşem filmlerinden biri. 1995 yapımı. ikinci dünya savaşında belgrad'da geçiyor. partizanlara silah kaçakçılığı yapan ve savaşın bittiğini çalışanlarına söylemeyen bir adam ve o çalışanların hikayesi. inanılmaz komik inanılmaz dramatik. her zamanki gibi müziklerini goran bregovic'in yaptığı süper bir film.
başrollerinde bir adet engin günaydın ve bir adet nihal yalçın barındıran zeki demirkubuz filmi. yukarıdaki entryde de belirtildiği gibi dostoyevski'nin yeraltından notlar eserinden esinlenen film günlerinin çoğu yalnız geçen bir adamın çevresiyle olan ilişkisini sorgulaması üzerine odaklanmaktadır. karakterin en dikkat çekici özelliklerinden biri arasıra kurt gibi uluması, gece müziğin sesini açan karşı binadaki komşularının camına bazı nesneler fırlatması ve patates ile mastürbasyon yapmasıdır. bütün bunlar karakterin ne denli psikolojik bir süreçten geçtiğinin göstergesidir.
depresyondayken izlediğim için çok rahatsız edici bulduğum film. özeti, o kadar mutsuzum o kadar mutsuzum ki istesem de artık bu mutsuzluktan vazgeçemem.