24 ocak 2020 elazığ depremi

depremden etkilenen bölgede yaşayanlara ve orada yakınları, sevdikleri olanlara geçmiş olsun. umarım kötü haberler gelmez. şiddeti 6,5 olarak düzeltildi. çok şiddetli bir deprem maalesef.

edit: maalesef enkaz altında kalanlardan bahsediliyor. bazı görüntüler dolanmaya başladı. afad'a göre 6,8, kandilli'ye göre 6,6 (2. revize). geç kalınmadan yardımların ulaşmasını diliyorum.
ekşi sözlük'teki sismik götler, şiddeti 6.8 olarak belirlemiş.
o sırada urfa'da "sanat kanalı" trt2 canlı yayın yapıyor ve ciddi sallanıyorlar. adam şiir okuyor depreme cevaben. ilginç bir ruh hali.

ilginç bir şekilde, internette tepki yağıyor devlet politikalarına karşı. normalde tepki olması için depremin istanbul'da olması gerekirdi. türk insanı olarak bencil insanlar olduğumuz için, elazığ'daki depreme oluşan tepkiye şaşırdım.
beşik gibi sallandık hayatım da ilk defa deprem gerçeğini yaşamış oldum, herşeyi anladım da depremden 3 dakika sonra kızılayın o bağış mesajı neydi? kızılaya verilen ödenekler suriyelilere harcanırsa kendi vatandaşlarına ne yapacaklar peki? orda durum kendi vatandaşların dan da bağış talep ederler
geçmiş olsun demeye bile gerek görmeden depremler neden oluyormuş bu profesör bildirmiş. gerçekten aydınlatıcı !

" yıldız teknik üniversitesi fen-edebiyat fakültesi, insan ve toplum bilimleri bölümü’nden prof. dr. bedri gencer, elazığ’daki depremin nedenini çocuk yaştaki evlliliklerin yasaklanmasına bağladı."

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/20...
1999 dan beri söyleyip duruyor uzmanlar. türkiye bir deprem ülkesi. bundan kaçış yok. dün elazığda oldu, bugün izmirde, yarın istanbulda veya herhangi bir ilimizde herhangi bir zamanda bu depremler yaşanacak. binalarımız ve şehir planlamalarımız uygun yapılsa ölüm ve yıkımlar ya hiç olmaz ya da en asgari düzeyde olur. işte o zaman ölüme çare yok denebilir. gerçekten önlemler alınmıştır çünkü. özellikle istanbulda 7 ve üzeri olacak olan bir depremde yaşanılacaklar akılların alacağı düzeyde olmayabilir. nüfus ve şehirleşme hiç normal değil çünkü.