30 ekim 2020 izmir depremiizmir depremi ile ilgili ilk entry olabilir belki üzücü olmuştur
deprem denen şeyin ne olduğunu bilen biri olarak sabır diliyorum tüm depremzedelere.
ölen insanlar, enkaz altında can çekişen insanlar, yuvasını kaybeden aileler, hayatının travması yaşayan çocuklar, sağlam yapılmayan binalar, cebini düşünen müteahhitler, sorumsuz idareler, deprem bölgesine gidip ekipleri kendine hizmet ettirecek kadar düşüncesiz idareciler, depreme sevinen ruh hastaları... gerçekten üzücü hatta korkunç bir tablo. hepimize geçmiş olsun.
hala olayı zina alkol laiklik konularına getiren, lut kavminin sonunu hatırlatan (yalnız ne kavimmiş arkadaş tam nekşflikş dizi yapsa izlesek kavmi) ve devlet büyüklerimizin siyasi şov yapmaktan çekinmediği( devletin başının türkülerle marşlarla girdiği görüntüler mevcut link ekleyemedim) doğa olayı. insanın ne kadar aciz olduğunun kanıtı... para hırsı ile insanların öldüğünün kanıtı... (bkz: beylikdüzü)nde 11 katlı bir binanın 4. katında yaşayan biri olarak asla sağ çıkamayacak biri olduğumu bana hatırlatan doğa olayı... artçılar ve yaralı ile can kayıpları devam ediyor. sabırlar dilerim.
afad'a göre depremin büyüklüğü mw 6,6; kandilli'ye göre 6,9; avrupalı ve abd'li yetkililere göre 7.0. deprem yunanistan'ın sisam adası açıklarında oldu.

izmir'de 17 bina yıkıldı. yıkımların büyük bir kısmı bayraklı ilçesinde. ilçe 2 derenin arasında kalan havzada bulunuyor. zemin kötü olunca daha 10-15 yıllık genç apartmanlar yerle bir olmuş. engelli olan bir kişinin tsunami dalgasından hayatını kaybettiğini göz önüne alırsak 50 kişi yıkılan apartmanların enkazında can verdiler.

depremin merkez üssü sisam adası ise yıkılan duvarın altında kalan 2 öğrenciyi kaybetti. yıkılan ev ve kiliseler olduğu biliniyor.

yaralılara şifa, ölenlere rahmet diliyorum. geçmiş olsun izmir.
deprem ülkesi olan bu coğrafyada yaşanan depremlerden bir diğeri.

bu konuda yanlışım olmasın yasalarda boşluk olduğunu düşünüyorum. apartman sakinleri evlerini analiz ettirmeyi zorla ikna ettiniz diyelim bu sefer de analizi özel firmalara yaptırıp çürük raporunu belediyeye bildirmeyebiliyor. dolayısıyla çürük raporu olan bir binada, yıkım ötelenmiş oluyor. burada tabi kritik husus şu: insanlar 150 mt2 olan evlerini 90 mt2 olarak geri almak istemiyor ve keza devlet kentsel dönüşümlerde kira yardımı yapıyor olsa da kendilerini insafsız laz müteahhitlerin kucağına atmak istemiyorlar.

misal yıkılan rızabey ve doğanlar apt. için çürük raporu vermiş belediye. 2012 ve 2018 yılında fakat iddiaya göre apartman sakinleri yanaşmamış. hemen her konuyu devletin düzenlemesini bekleyemeyiz. sen de vatandaş olarak biraz adım at sayın çomar. işyerini üç beş ay kiraya veremeyeceği, yaşlı olduğu ve orada ölmek istediği için evlerin yıkılmasına karşı olan onlarca kişi var. ne denir ki.

izmir'deki depremde ölü sayısı 69 oldu diye biliyorum. iki tane de meslektaşımız öldü. ölenler için üzülüyorum.
güncelleme: kaybettiğimiz can sayısı 85 oldu. mucizelere tanık oluyoruz. 8 binada hala enkaz arama ve kurtarma çalışmaları devam ediyor.
resmî kurumlardan gelen bilgilere inanmadığım için 6.6 şiddete/kuvvete inanmadığım deprem.
yabancı haber kanallarının şiddetini 7.0 olarak açıkladığı deprem. depremin şiddetini konusunda neden yalan söylüyorlar anlamıyorum.
7.0 yüksek şiddetli deprem kategorisinde. afet bölgesi ilan etmemek için olabilir mi? diye düşündüren gerçi afet bölgesi şartlarında depremin şiddeti yer almıyor.

güncelleme: yitik canlarımız 91 oldu. hala 8 binada çalışma devam ediyor.