30 mayıs 2015 istanbul'un fethi kutlamaları

bu yıl hdp'nin büyük miting hazırlıklarına başladığı kazlıçeşme meydanının hemen kapı komşu kenarında yapılan akp prodüktörlüğündeki kutlama. öyle ki her sene 29 mayısta yapılan kutlama bu sene 30 mayısa çekildi, evet çok manidar.

akp tarafından tertip edilen kutlamaya başbakan ve cumhurbaşkanı da katılacak. anladığım kadarı ile tek başına akp mitingi yapmaktan sıkılan cumhurbaşkanı kendine yeni meşgaleler arama derdinde. miting mitin tek başına dolaşmaktan sıkılmış ve yeni kaynak arayışlarına girmiş görünen o.

başka bir mitingi gölgelemek için tertip edildiği çok bariz olan kutlamaların onca yer dururken yenikapıda yapılması yeni bir seçim taktiği kokuyor; böyle buram buram.
ah istanbul!

"1453'de almışsınız ama, hala yerleşememişsiniz!" dediği rivayet edilen turisti hatırlatan şehir!
muhafazakar siyasetçilerin ve/veya din üzerinden siyaset eden politikacıların sözde aşkı istanbul!
o nasıl bir aşksa artık!
en büyük zarar, en büyük haksızlıklar, bilime ve kent kültürüne en aykırı uygulamalar hep bu kente layık görülmüştür!!
hem de onu en çok sevdiğini ileri süren politikacılar tarafından! (çoban ve keçi misali!)

ah koca fatih!
bir görebilseydi o dönem, dünyanın en nadide çiçeği olan bu kentin 2015 yılında bu halde olacağını, şehri kuşatmaya yüzbin tövbe edip, "ellemeyin bu çiçeği, suruna yaklaşanın soyunu alırım!" diye ferman salardı...
fatih mezarından kalksa hepsinin kafasını keserdi ordakilerinin.kanla aldığı kostantinapolisi ne hale getirdiklerini görüp kahrından bi daha ölürdü.en ufak yeşile dahi zevksiz beton yığınları diktiler.camiler medresler kiliseler rant uğruna harcandı.küffarın yapamadığı hayırsız torunları yaptı.fatih şehri ele geçirdiğinde gayrimüslim halkın can ve mal güvenliğini korudu.sonradan gelen padişahlarda aynısını yaptı.6-7 eylüle kadar şehrin gerçek sahipleri vardı.zorla kovuldukarı şehirlerine ancak şimdi turist olarak geliyorlar.her gelişlerinde içleri paramparça atalarının emanetleri köylülerin elinde can çekişiyor.
fatihin torunuyuz diye övünen cahil tımar işçileri içine sıçtı atalarının şehrini.bu kutlama ancak yas olmalıydı.neyi kutlayacaksın cahil.ata yadigarını para için sattığını,boğaz içini beton yığını gecekondu mahallesine çevirdiğini mi?
muhafazakar görgüsüzler,sahtekar dinciler,ecdad aşığı hayırsız torunlar.
*