alaimisema

gökkuşağı demektir efenim. mabel matiz oğlumuzun ikinci albümü olan yaşım çocuk'ta bu isimle bir şarkı bulunmaktadır. mabel, 22 aralık 2012 tarihinde yeni albümü için verdiği lansman konserinde bu şarkıyı "her türlü cinsel ayrımcılığa karşı olduğunu" anons ederek söylemiş ve bu şarkıyı da bunun için yazdığını ilan etmiştir. afferindir ona!
mabel matizin yakında klibi çıkacak şarkısıdır. takdire şayandır. sözleri şöyledir:

maskesini düşürme sakın
o kuralın neşesi
hiç geçmez keşkesi
kaldı bize bizden
gacıların acısıyla, baronları hoş etmesi

sonra sonlardan en sonra
hem narin hem zorba
aşklardan itildik
kanlı terli yorganlarda
al sebzeler hormonda
çiğnenmeden yutulduk
mais la pluie sera alaimisema!
sen bari dön
bari kır normali koynunda!
et la pluie sera alaimisema!
sen bari dön
bari kır normali koynunda!

söz-müzik: fatih karaca
sözlerini öğrenince, bendenizin 'hey güzeller güzeli, hey come on shake your body, hey you sexy bunny,essah mı yani' sinden sonra türkçe sözlerin ortasında gelen 'la pluie sera alaisema' kısmında, 'lan bunu buraya kim koydu' duygusu yaşasam da, şarkının homofobi ve transfobi karşıtı sözler içerdiğini ve bunun bilinçli yapıldığını öğrendiğimde taşlar yerine oturdu
günümüz türkçesiyle;
alaimisema; gökkuşağı
la pluie;yağmur
sera;olacak
yani yağmurlar gökkuşağı olacak diyor, şarkıyı bu bilgiler ışığında dinleyince daha etkili oluyor
alaimisema, eski türkçe'de gökkuşağı anlamına gelen, pop ve rock şarkıcısı mabel matiz'in 2013 tarihinde yayınlanan 2. stüdyo albümü yaşım çocuk'dan çıkan lgbt temalı teklisi. sözleri ve müziği mabel matiz'e ait olan şarkı dmc yapımcılığında, etiketi ile yayınlanmıştır.

tema
şarkı içeriğinde lgbt terimleri bulundurmakta olup albümde hit olmuş, ayrıca lgbt'lerin " aşk örgütlenmektir" sloganını bu şarkı için kullandığı: " aşk yok olmaktır"ın sonrasında kliplenen albümde ikinci şarkı olmuştur. şarkı homofobi ve transfobi gibi nefret, ayrımcılığa yönelik sözleri ile dikkat çekmiştir. mabel matiz aleimisema için şöyle demiştir:

"'alaimisema', ayrımcılığa karşı yazılmış bir şarkı. homofobi, transfobi, kadına yönelik şiddet ve daha pek çok şey şarkının konusunu oluşturuyor."[2]
–18 ekim 2013, röportaj

-- alıntıdır --- (vikipedi)

şu bir:
şu iki: http://tr.wikipedia.org/wiki/Alaimisema


artık favori şarkım olmuştur kendisi. ilk gördüğümde ve söylediğimde duygulandım, tebessüm ettim, gülüücklerle söyledim şarkıyı. helal olsun lan sanaaaa! adamım matizzzzzzzzzz!
ilk kez dinlediğinizde sözlerinin çok hoşunuza gideceği ve ikinci dinlemenizde mırıldanmanıza neden olacak mükemmel bir mabel matiz çalışması
sözlük yazarı. hoş geldin.

(bkz: askk)
müziğin gürültüsü mabelin sesini o kadar bastırmış ki hiç birşey anlaşılmıyor. ayrıca sözleri okumak gerkebilir. mükemmel değil. vasat olabilir. sözler güzel, klip güzel ama bişeyler yerinde değil.
bugün doğum günü olan yazar. mutlu yıllar.
doğum günün kutlu olsun yazarı.
ebem kuşağı olarak da bilinir. doğru yazılışı da şöyle: "alaim-i sema".*
klip içinde gökkuşağı bayrağı geçer.

http://ayilarock.ayisozluk.com/mabel-matiz-alaimisema/