american beauty

içinde yok yok diyebileceğim 1999 yapımı mükemmel bir film. tek çocuklu sıradan bir amerikan ailesinin kokuşmuş "düzeni", gizli eşcinsel ve de ultra homofobik bir asker emeklisi, çocuğunun en yakın arkadaşına duyduğu cinsel arzu ile hayatını dönüştürme ilhamını bulan bir baba, güce tapan bir anne, anne baba ilgisizliğinden bunalmış bir çocuk, aşırı itaatkar ama her naneyi yiyen bir başka genç, sıradan olmamak için her şeyi yapmaya hazır bir "amerikan güzeli"... bunca çirkinlik içinde filmde çok kısa görünen tek güzel şey mutlu bir gay çift var. kevin spaceye resmen bayılmıştım bu filmi izlerken.
bombok bir türkçe isim çevirisini bünyesinde barındıran film; arkadaşım filmin ismini ''amerikan güzelliği'' olarak çevirmeden önce bi izle değil mi? bi anla, ne anlatmak istediğini...

insanların basit mutluluklar yaşamasının daha kolay olmasına rağmen, yapmacıklık ve sahtelikle ne gibi bir kaosa sürüklenebileceklerini kusursuz şekilde ifade eden, müzikleri şahane olan ve tüm oyunculukların muazzam olduğu film.
hayatimda seyrettigim en iyi film olabilir. filmdeki tek sikintisiz insanlarin gey cift oldugu yonundeki bir elestiriyi baska bir yerde daha okumustum ama filmde gey ciftin hikayesi neredeyse hic islenmemis oldugundan, fazla yuzeysel bir elestiri olur bu. sam mendes'in bakis acisindan o gey cift de incelense kimbilir altindan neler cikardi onlarin da.

bu filmde cok basarili bir sinematografi, anlatimi zenginlestiren cok yaratici sahneler vardir. mesela filmin afisine de ilham veren, kevin spacey'nin sarisin kizimizi gul yapraklari arasinda ciplak yatmasini ruyasinda gordugu sahne cok carpicidir. bunun gibi baska enteresan sahneler de var ama bence en iyisi mavi gozlu oglanin kamerasiyla bir torbanin ruzgarda donusunu cektigi ve kiza bunu gosterdigi sahne ve o sahneye yapilan yorumlar. tek kelimeyle buyuleyiciydi.

hala izlemediyseniz mutlaka izleyin. 1999 yili oscarini kazanmistir.
pek güzel bir sahneye ve soundtrack'e sahip film.