apolitik insan

siyasi meseleler ile kafayı bozmuş birini düşününce hoş karşılanabilecek,makul insan.bu birey siyasi konularda bilgili de olabilir lakin kesinlikle bunu karşı tarafa yansıtmaz,sohbetini yapmayı sevmez. sevmez çünkü kendi ruh sağlığını yalanın alasının yapıldığı arenada bozmak istemez.
muhtemelen politik olduğunun farkında olmayan, kendi davranışlarını yönlendiren ideolojiyi fazlasıyla benimsediğinden doğal bir gerçeklik gibi gören insandır. kendi dışındaki görüşleri politik olarak nitelendiriyordur. ve suya sabuna dokunmamak için apolitik oluyordur. örneğin akp'ye oy verip kendini apolitik olarak tanımlayan insanlar biliyorum. ben eleştirince de politik oluyordum. bunun çeşitli siyasi varyasyonları da mevcut ülkemizde. ne kadar ataerkilliği, milliyetçiliği, homofobiyi, transfobiyi, halihazırdaki partileri sorgulamazsan o kadar apolitik yani normal insan oluyorsun böylelerinin gözünde. halbuki bir ekmeği hangi kıstasa göre bölüştüğün bile politiktir. insan gündelik hayatını düzenlemek zorunda olan politik hayvandır lan. nerede kalmış apolitiklik?
dünya üzerindeki her kara parçası bir ülkenin sınırları içinde olduğundan ve yazılı yasaları olmayan hiçbir ülke olmadığından apolitik olmak da politik bir seçimdir. yani aslında apolitik olmak bir nevi imkansızı denemektir çünkü zaten kendisi politiktir.
insanın düşünebilmesi demek bir felsefesi olması demektir. felsefesi olan bir varlığın bir topluluk içinde yaşadığı sürece politikası olmaması da imkansızdır.
eğer politikaya fiili olarak bulaşmayı düşünmüyorsa kalan hakkı olan seçme için her gün dost meclisin de memleket kurtarmanın gereksiz olduğunu farketmiş insandır.