askerlik arkadaşı

askerlik süresince, yediğimiz içtiğimiz bir olan, beraber gülüp beraber ağladığımız, enseye tokat göte şaplak samimiyeti içinde olduğumuz arkadaş türü. genelde askerlik bittikten sonraki bir kaç sene daha görüşülerek zamanla kopmalar olur, bazıları ise bir ömür sürebilecek kapasitededir.
yersiz samimiyete set çekmek için kullanılan ironik tanımlama.

- bu ne samimiyet, ben senin askerlik arkadaşın mıyım?
zorunlu arkadaşlık türünde oluşan arkadaşlardır, sonrasında azalır ve yok olurlar. birkaç dost dışında.
uzun dönem yapılan askerlikteki asker arkadaşı durumu hakikatten incelenmesi gereken bir durum. gerçi şimdilerde 12 aya düştü askerlik ama yine de 12 ay bir arada kalınca bambaşka bir hal alıyor o arkadaşlık.

bendeniz kısa dönem yaptığım için asker arkadaşlarımı facebook'tan takip edebiliyorum. kimi evlendi bebek fotosu paylaşıyor kimi de hala şiir yazıp atarlanıyor.

kısa dönem asker arkadaşı hiç çekilmiyor. en azından diğerinde müslüm ferdi dinleyip yamuk kalp dövmesi yaptırma ihtimaliniz var.
paylaşılan acıların yoğunluğu veya şiddeti arttıkça, paylaşanların yakınlaşması da o derece kolay ve güçlü olur.
ondandır; kolay unutulmaz; hatırlanır ve ömür boyu dostluğa dönüşenleri de çoktur.
koğuşta verdigim koliler... ay yarim milyonluk ev aldim bir askere gittim falan .. koğuş un stari ben hepsi ayri ayri laco gibi .. rengarenk turkiye nin her yerinden cesit cesit erkek .. tam bir mozaik .. ( askere gitsem oyle olurdu sanirim koğuş çark kalk diye ben )