ayasofya

stanford üniversite'sinden bir sanat tarihçisi ve bir akustik mühendisi, ayasofya'da bizans ilahisinin nasıl duyulacağını merak etmiş. kimsenin olmadığı bir zamanda ayasofya'da balon patlatarak sesin karakteristiğini kaydetmişler ve şu sonuca ulaşmışlar.

müzekart fiyatları indirildikten sonra, giriş ücreti 72 tl’den 100 tl’ye çıkarılan tarihi mekan. yukarıdaki abiler aceba kaç gün girdiler bu mekana şu balon sesini parazitsiz alabilmek için... ama onlara komaz tabii, 72 tl 15 euro.

antalya’da hediyelik eşyacılar şöyle bir taktik uygular. fiyat olarak malların altında sadece sayı yazar. yani 15 diyelim. müşteri geldiğinde nasyonalitesine göre, o 15 tl, 15 dolar veya 15 euro olur. bence tr’de ören yerleri giriş ücretleri de öyle olmalı. yerli halkı görüp gezmeye teşvik etmeli fiyatlar. yüksek bedel ödenecekse turistler ödemeli, türk vatandaşı oldukça ucuza girip görüp öğrenmeli.
üstteki yazar arkadaşıma katılmıyorum. adamlar turist diye para birimleri seninkinden değerli diye ederinden fazla para ödemek zorunda değil. ille de halkım görsün bilgi sahibi olsun gezebilsin diyorsan ibadete açmak yerine müze olarak kullanılmasına devam edilen kararı sorgula.