ayı olunur mu ayı doğulur mu

son üç aydır dikkatimi çeken ayıların, sözlüğe yazar olmamı sağlayan * sorusudur.
ayı olunur. eskiden zayıf ve kılsız olduğumu düşünürsek, doğulamaz yani. "35 kilo, 10 kilosu kıldan oluşan çocuğunuz oldu efendim."
el insaf 5.750 gr doğmuşum ilerleyen yıllarda ise evrimimi kıl ve sakal ile tamamlamışım.
ayı olmak için doğulur bence.
bu başlığı anlamayanlar için açıklama yapmak zorunda kaldığımı belirteyim : buradaki olmak ve doğmak, bir insan sırf fiziki durumundan dolayı mı ayı gay olur yoksa gerçekten ayı olmasa da o tiplerden hoşlandığı için mi yer yer yer ve yer ayı olur. sevdiği için her şeyi yapmak gibi midir durum? yoksa çaresizlikten mi "ne yapalım bu kiloyla ancak bizi benim gibiler anlar" felsefesi mi?
4 kg 750 g olarak doğup erken ergenllikle kıllanarak "ayı doğulur" dediğim tartışma konusu.
abdulvahhabi bin ibne talha hazretleri bu soruya, "her şey fıtrat meselesidir, armut dibine düşer" diyerek son noktayı koymuştur.

(bkz: ayılık var senin hamurunda)
ben şahsen metamorfoz geçirip kelebekten ayıya dönüşeni gördüm. hatta ayıyken ceylana dönüşeni de gördüm dolayısıyla cevabım a, b, c, d, e... z.
olunur ama tabi biraz doğuştan potansiyel lazım
çok saçma 6 kilo üzerinde doğmuşum annem tüm çocuklarını evde doğurmuş bana gelince doğumdan sonra hastaneye kaldırılmış çocukken parmaklarımın arası açılmazmış kilodan lakin 3 yıldır 64 kilodayım yıllar içinde büründüğünüz durum bence kimse ayı olarak doğmaz …