ayı sözlük taksim gezi parkı zirvesi

taksim gezi parkının işgaline karşı olmak adına buluşacağımız zirve. duyarlı tüm yazarları bekliyoruz. zirvetöre de uğrayın ve katılımınızı işaretleyin.

(bkz: mayıs 2013 taksim gezi parkı işgali)

tarih: 1 haziran 2013

saat: 18:00

yer: taksim meydanı
çok sevindim, geliyorum. yeter ki eylem başarıyla devam etsin cumartesi günü de.
keşke orda istanbul'da olsaydım dedirten zirve ama en azında dualarım sizinle beddualarım tayyiple
sözlük olarak ilk zirvemizi de gezi parkında gerçekleştirmiştik, ayı sözlüğe sahip çıkmıştık. 1,5 yıl sonra yeniden oradayız, amaç bu sefer gezi parkına sahip çıkmak. bekliyoruz dostlar.
bırakın keşkeleri vs. de gelebiyorken gelin! klavye başında türkiye'yi kurtarmak, atıp tutmak, ahkam kesmek kolay. gelin ve kendinizi gösterin, bahane yaratmayın arkadaşlar!
söz konusu tarihte tr'de olsam katılmayı kesinlikle düşünürdüm. tüm türkiye adaletsizliğin, hukuksuzluğun, vicdansızlığın, açgözlülüğün, çalıp çırpmanın gösterişli yapılarıyla doldu. artık, yaşadığı çevre insanı yansıtır oldu. oysa, makbul olan insanların adaletli, hukukun üstünlüğüne saygılı, vicdanlı, yaşadığı çevreyi tüketmeden hayatını idame ettirebilecek bilgi ve görgüye sahip olmalarıdır. dünya ihtiyacınızı karşılayacak her şeyi verebilir ama egonuzu tatmin etmek dünyayı da aşar. dini referanslarla konuşan gerek başbakan, gerek partisinin milletvekilleri ve gerekte akp'liler "kefenin cebi" olmadığını hatırlamalılar. istanbul zamanında itiraz edilen yapılarla dolu: gökkafes, demirören avm,...dün şiddetle karşı çıktıklarına bugün "eyvallah" demek sadece kişilerin değişimiyle açıklanacak bir şey değildir. bize onların tenezzüllerini de işaret eder. hiçbir dini inancın insana onda olmayan şeyi vereceğine inanmam. yaşadığım ülke de bu düşüncemi olumlayan milyonlarca insanla dolu.

elbette, halkın tv dizilerinde ölen karakterler için gıyabî cenaze namazı kıldığı bir ülkede, "din" kitleleri yönlendirmek ve kontrol altında tutmak için en elverişli araçtır. dini inancı sayesinde daha rafine olmayı başarmak mümkün olsaydı, bugün yaşadığımız birçok olumsuzluğu yaşamıyor ve konuşmuyor olurduk. mesela, birkaç gün evvel, akp'li tıp doktoru bir milletvekilinin bilimdışı açıklamalarını dinledik. eğitim birçok şeyi değiştirmemize vesile olabilir ama bizim de çabalamamız gerekir. dünya çapında bir doktor olmak bize bilimsel gerçekleri, artık geçerliliği kalmamış ortaçağ zırvalarıyla çarpıtma hakkını vermez. neresinden tutarsanız tutun hemen her şeyin elinizde kaldığı bir ülkede yaşayınca bütün bu gelişmelerin(!) ardı arkasının gelmemesinin bir anlamı muhakkak ki vardır, diye düşünmeden edemiyor insan. kamuoyu bunlarla meşgulken, kim bilir kimler "akarken dolduracaksın" modunda? tarihi anlamadan geçenler, onu yeniden yaşamak zorunda kalırlar. bir zamanlar bir menderes, bir özal vardı. menderes idam edildi; özal'ın ise nasıl öldüğü bile net değil. tarih tekerrür ediyor, yine yeniden.
sanırım çevik kuvvet barikatları nedeniyle olamayacak zirvedir!
istanbul'da değilim, diyen arkadaşlar; ankara bugün 17:00'de yüksel'de, 19:00'da kuğulu'da; izmir yarın 17:00'de kaskatlı havuz'da 18:00'de sevinç'in önünde buluşuyor.
öncelikle, kimsenin bahane yaratmadığına eminim. sadece, herkesin hayatı ve şartları "ha" deyince her şeyi yapacak rahatlıkta değil. kimsenin bir başkasının üzerinde çeşitli vesilelerle baskı kurmaya hakkı yok! gelmek isteyen, şartları uygun olan zaten gelecektir. gelmek istemeyen ve kendince nedenleri olanları isteyen mazur görür, istemeyen de küçük oğluna almasın! faşizan uygulamalara tepki göstermek için yola çıkanlara selametler diliyorum: canavarlarla savaşırken canavarlaşmamaya özen gösterin. çünkü, bu sizlerle onlar arasındaki yegane fark olacaktır!
arkadaşlar tıpta okuyorum gerekli malzemeler ulaştırabilirim bana ulaşın.
saat 18:00 civarında oradayım!
dark bear bende telefonun var, bugün mecidiyeköy tarafından gitmeyi denedik ama olmadı.tam o sırada karşıdan polis biber gazı ile geldi. umarım yarın ulaşmak mümkün olur..
- alabiliyorsanız yanınıza kask veya maske alın. yoksa da sıkıntı yapmayın.
- süt, limon, su ve talcid getirmeniz fayda sağlar.
- astımı olanlar daha da dikkatli olmalılar.
- orada kürt, türk, ermeni, kadın, erkek, transeksüel, gay, lezbiyen, fbli, gsli, bjkli demeden herkes birbirine destek oluyor. bu sebeple her düşene bir el mutlaka uzatılıyor merak etmeyin.
- bunca insan bir şey biliyor ki bu direnişe devam ediyor. bu ülke başka türlü faşist şakirtlerden arınmayacak. aynen devam.
kesinlikle hazırlıksız gelmeyin. dün akşam altıdan şu saate kadar istiklal ve ara sokaklarda devam eden direnişin içindeydim ve polisin gözünün ne denli dönmüş olduğunu yakından gördüm. korkmanız için değil aksine daha sağlam bir şekilde karşılarında durabilmeniz için söylüyorum.

yanınızda şu yüzücü gözlüklerinden ve eczanelerde satılan toz maskelerinden olursa çok daha rahat hareket edebilirsiniz. kesinlikle koşmaya uygun olmayan kıyafet ve ayakkabılar ile gelmeyin. kadıköy vs karşı taraftan geliyorsanız iskelede polislerin aramasına takılabilirsiniz. çantanızda limon vs varsa geçişinize izin vermiyorlar.

umarım bir şeylerin başlangıcı olur yaşadığımız bu tarih.
finallerim olduğu için gelemiyorum ama arkadaşlar her türlü desteğimle yanınızdayim manevi desteğim zaten sizinle maddi ve somut her türli desteğe de hazırım bir mesajınız yeter
arkadaşlar ben yola çıkıyorum. umarim taksimde görüşebiliriz. bana ulaşmak isteyenler dark bear veya ahmetonski'den telefonumu alabilir.
terarikli olmakta fayda var. en azından bir maske edinmeye çalışın.
saat 16:00 gibi beylikdüzü'nden yollara düşeceğim, tüm yollar kapalı ve nasıl gideceğim konusunda hiç bir fikrim yok. en azından gidebilmek için elimden geleni yapacağım. cevizlibağdan minibüs veya yine cevizlibağdan belki çalışıyorsa metroyla eminönü.
oradaydım ama zirveyi unutuverdim. o karmaşayla coşkuyla.
orada karşılaştığımız kısa sohbetler ettiğimiz bir çok yazar arkadaş vardı. yanlarındaki arkadaş grupları sebebiyle bir araya gelemesekte amacımız aynıydı. ben, silverface, mahallenin bakkalinin kocasi ve arth seicolegydd 7 saat boyunca beraberdik. hepinize teşekkür ederim.
  • /
  • 2