ayı sözlük'te tartışma başlatmak

uzun zamandır merak ettiğim bir konuydu neden diğer sözlüklerde millet haldur huldur tartışırken ayı sözlük te kimse kimseye ilişmiyor diye. önce herkes birbirine veriyor ondan tartışma çıkmıyor sandım ama sonra farkettim ki aslında sözlükte pek ciddi konulardan bahsedilmiyordu. bahsedilse de birkaç yazar dışında entry giren olmuyordu.
siyasi, dini konulara pek girilmiyor bu nedenle fikir ayrılıkları dolayısıyla tartışmalar olmuyordu. ama artık bu da değişiyor sözlükte ki iyi bir şey bence. hayat sadece aşktan ya da seksten ibaret değil, bir insanın yaşayabileceği en büyük acı da aşk acısı değil. sözlük de sadece bu konularla ilgili başlıklardan ibaret olmamalı. yeri gelince tartışılacak yeri gelince taşşak geçilecek bir ortam olmalı..ki oluyor yavaştan.
birkaç entry sonra boku çıkacağı için gerek yok bence. tartışma için hazım sorunu olmamalı ki bizim insanımızda da hazım sorunu had safhada.
bazı yazarların sözlükte kendilerine amaç edindiği durum. böyle yazarların yazdıkları dikkate alınmamalı, gaza gelinmemeli.
tartışmanın kötü bir şey olup olmadığına dair bir kamuoyu yoklaması yapmaya gerek kalmadan genel kanının olumsuz bir bok olduğu gündüz gözüyle seçilebilmekte. halbuki hayır, tartışma iyileştirir, güzelleştirir, inadını sınar, iknanı gösterir, zaafını gözler önüne serer. diğer yandan sözlükte tartışmaya girmeme özgürlüğünü dibine kadar yaşama hakkın olduğunu bilirsin. tartışmalı olduğunu düşündüğün sözler için elindekini ardına koymama potansiyelini diğer yazarlara gösterirsin. ha "kendi pisliğinde boğul pis düşman" seviyenden de taviz göstermeyebilirsin ve geri çekilebilirsin. neticede kimse kimsenin şakağına, taşağına silah dayayıp zorla bir şey yaptırmıyor. ha bam teline basan olursa da mahalle baskısına gidebilir, dişini gösterebilirsin. burası benim çöplüğüm babında anlamlı başlıklar altında bol imalı entiriler girer "ben lafımı ortaya korum beğenen alır..." gibisinden saçlarını arkaya atabilirsin. her şey yeterlilik fiiliyle alakalı.

(bkz: sen git kurtar kendini ben onları oyalarım)