bad trip

kişiyi birkaç saatte tertemiz birkaç yıl yaşlandıran korku dolu yolculuğa verilen isim.kendi deneyimimi de paylaşmak istediğim uzun bir yazı olacak bu. öncelikle psikolojik olarak çok da iyi hissetmediğinize dair en ufak bir şüpheniz varsa veya bulunduğunuz ortamda çok rahat hissetmiyorsanız, tanıdığınız ve güvendiğiniz insanlarla birlikte değilseniz tribe sokma ihtimali bulunduran herhangi bir maddeden uzak durunuz. bu maddelerin etkileri kişiden kişiye göre değişiklik gösteriyor ve sizi ne boyutta etkileyeceğini önceden kestiremiyorsunuz. mental ve fiziksel sağlığınıza kalıcı hasar bırakabilme olasılığı sebebiyle mümkünse hiç bulaşmayınız.
genel itibariyle bu tarz konulara çok da uzak olmayan ben, kendileriyle ilk tanışmamız 2019 senesinde amsterdam'ın cennet köşelerinden vondelparkta gerçekleşti efenim. benim beklentim kahkahalar eşliğinde muazzam doğanın tadını çıkarmak ve farklı bir içsel deneyim edinmekti. nitekim kahkaha kısmı bir on dakikalığına gerçekleşti ancak sonrası hala dün gibi aklımda olan,hayatımın en korkunç saatleriydi. kontrolünü kendim sağlayamadığım farklı bir boyuttaydım artık. bilincim yerindeydi ancak içinde bulunduğum durumu bir an önce bitsin istememe rağmen kendi isteğimle sonlandıramıyor olmak ve bu sırada kafamdan geçen tamamı paranoya ve endişe dolu,son derece gerçekçi, belki binlerce düşünceyle savaşmak tek kelimeyle korkunçtu.artık yeni gerçekliğim buymuş ve bundan sonraki hayatım hep bu şekilde olacakmış gibi çıldırmak,kafayı yemek üzereydim. dakikalar saatler belki günler gibi geliyordu. arada bir telefonumun saatine bakıp daha iki dakika mı geçti diye düşünecek ve kendimi bunun geçici bir durum olduğuna dair telkin edecek bilince ulaşabiliyordum ancak o binlerce düşüncenin arasında belki sadece üç saniye sürüyordu bu gerçekliğe dönüş ve mantıklı düşünme hali. sonrasında bir döngü halinde yine delireceğime ve yine bunun hiç bitmeyeceğine dair düşünceler... neyse ki en yakın arkadaşımın da yardımıyla gerçek hayatla bağlantı kurmamı sağlayabildik ve her gün sövdüğüm gerçekliğe nihayet dönebildim.
yaşamadan tasvir edilemeyecek şeylerden. tek söyleyebileceğim hiç özenilecek bişe olmadığı.
bi arkadaşımda birebir tanık oldum. o daha net bilir tabi ne yaşadığını ama tüm gece ona güvende olduğunu hissettirmek ve yaşanabilecek kötü şeylere karşı onu korumak benim için oldukça yorucuydu.
bad trip tabiki bambaşkadır ancak aferin gibi soğuk algınlığı ilaçları incelendiğinde halisulasyona(şuan türkçesinin ifade etmekte güçlük cekiyorum) neden olur.

o halisunasyonlar da güzel şeyler değildir bu nedenle oturma odasından salona 5 dk da gittim yerde miyim gökte miyim yavaş mı çok yavaş hızlı mı çok hızlı yavas mi hızlı hızlı mı yavaş anlayamamistim ve bu korkutucu biçimde gerçekleşiyordu gözlerimi kapamam ile yüksekten binlerce kez en dibe en dibe tekrar tekrar dusuyordum rezildi resmen