beden algısı bozukluğu

bir kişinin gerçekte olmayan ama var olduğunu sandığı bir beden kusuru ile aşırı uğraşması ya da bir beden kusuru varsa bile bunu aşırı abartması durumu.
bu bende olan psikolojik sıkıntı ! eger gittiginiz plastik cerrah sizi psikiyatriye sevk ediyorsa sizde de vardır ! erkeklerin penis boylarını surekli küçük görmesi gibi ışte !
partnerim tarafimdan bedenimdeki tek bozuklugun beynimin kucuk olmasi ve bunun da cozumsuz oldugu yonunde uyarilarla yatistirilmaya calisildigim hos olmayan bozukluk.
çoğunlukla yeme bozukluklarına/kendine zarar vermeye/intihara meyilliliğe yol açan, kişinin kendine ait özellikleri saplantılı bir şekilde eleştirmeye başlaması üstüne kurulu algı bozukluğu. kiloyla da ilgili olabilir, sivilcelerle de, kafanızın büyüklüğüyle de, kelliğinizle de.
türkiye'de birçok kişide olduğuna inandığım. o güzelim göbekli, kıllı ayıları "ıyy tiksinç bunun neresini" begeniyorsun diyen, sen de "beden konfüzyonel algısı bozuk" diyenlere inat, ayıların bedenini her şeye inat estetik buluyorum.

not: psikolog değilim.