beyaz sayfa açmak

mucidi tansu çiller olan, kirlenmiş geçmişe alternatif değil, kirlerin üzerine beyaz bir ambalaj geçirme hadisesi. yoksa geçmiş silinmez, sadece üzeri örtülür ve hatta örtüldüğü sanılır.
her konuda yeni başlangıç yapmak anlamını taşır. insanlar için haftanın ilk günü ve yeni yıl girişleri böyle bir başlangıç için psikolojik olarak en iyi zamanlardır.
böyle keskin geçişler pek mümkün değil, kısa süreli bir avuntu. bir kitabı ortasından başlayıp okumaya benzer, bir çok şey anlamsız ve dayanaksız kalır.
beyaz sayfa açmak için artık geçmiş sayfalarda karalanacak yer, okunacak şey kalmaması lazım. denemeye değer, ama çok çaba ister.
sikimsonik didişmelerden dolayı kaybettiğin/bozulan arkadaşın veya sevgilinden sonrası için yeni bir başlık açmak
"bak sana bembeyaz bir sayfa açıyorum,sen de diğerleri gibi sıçıp sıvama buralara..."
beyaz bir sayfa açmak pek bi olanaksız,zor yani,hakkaten çok çaba ister...
öncelikle kendimize böyle temiz sayfalar yaratmamız gerekmektedir. sonuçta kendimize açabiliyorsak, başkası da bu talepte bulunursa elbette onlarada açılabilecektir. *
(bkz: her koyun kendi bacağından asılır)
(bkz: kendine günah çıkartmak)
kötüye giden bir durumu kurtarmaya çalışmak. yeniden başlamak.

(bkz: resetlemek)
aynı şeyleri yazma ısrarı devam ettiği müddetçe, açılmasının pek de anlam ifade etmeyeceği sayfa havalandırma durumu.

yeni sayfa açmaktan sayfaları tüketen; sayfa temizleme haniyse sayfanın tozunu alma adı altında beyazlı sayfaları kirletenlerce; artık açmaktan çok sayfaları görüldüğü yerde kapama şekline evrilmiştir.
büyüdükçe kirlenen bir ruhun boşa kürek çekmesidir. ben benceremiyorum mesela