bilmeden bildiğini sanıp ısrarla konuşanlar

ev arkadasim bunun en buyuk ornegi. adam bugun moda editoru, yarin spor yorumcusu, dun ise bilim adamiydi. hic cekilmeyen insanlardir. her soylediklerine 'he, tamam abi. evet. sen haklisin.' demeye de gelmiyorlar. gotleri stratosferinin disina cikiyor. evlerden irak.
nesnel konularda ''bence'' ile başlayan cümleler kullanırlar. biyoloji , psikoloji , sosyoloji, ... bilgileri sıfıra yakınken her şeye bir yorumları vardır.peki nerden biliyorsun , diye sorarsanız da size verecekleri cevap: ''çok yaşamışlığım , görmüşlüğüm var '' olur.

mesela '' evrim bence yok ayol çok saçma'' diyen ev hanımı buna örnek olarak gösterilebilir. bunun bir üst basamağı ''zekanın (iq yahut eq) evrimle bir alakası yoktur'' diyen gelişmiş gerizekalı arkadaştır. * *


iş başvurularında geçirilen hastalıklar kısmına yazmaları gereken rahatsızlığın, arkadaşlarınız sizi üç kelime ile tanımlayacak olsa ne derlerdi sorusuna vermesi gereken cevabın, bu özelliklerindenden yola çıkarak "ağır ağız ishali" olması gereken kişilerdir.
bir konu hakkında hiçbir fikri yokken kendince biliyormuş gibi anlatan çok insan var. aslında onlarda bunun farkındalar.