biten aşklar vs biten dostluklar

kimse kusura bakmasın ama biten dostluklar biten aşklardan çok daha pis koyar.

aşkların ani, sert, lakin belli bir sürelik sancıları varken dostluklar öyle değildir.

bir insanla arkadaş olunur da dost olmak çok zor bir şeydir.

her aşık olduğunda bir önceki aşkın değil bunun gerçek aşkın olduğunu zannederken her yeni dost edindiğinde asla eskisi gibi olmadığını söyler durursun kendine.

sonra, eski aşkları hatırlarken acın bitince, hep iyi zamanlarını hatırlarsın. ama eski dotluklarını hatırlarken acını, derdini, tasanı da hatırlarsın. çünkü eski aşk geçmişinin güzel kısmıdır. eski dostsa eskinin tamamıdır. iyisi de kötüsü de hep hatırlanır.

eski aşkın genellikle artık bir taraf diğerini o kadar da anlayamadığı için bitmiştir. gidip bir daha bişe anlatmazsın. ama eski dost öylemidir garip yazar? bazen bir şey olur. kimse seni anlamaz. bir onun anlayacağını bilirsin. seni sen kadar anlayan bir eski dost vardır. gidip ona anlatmak istersin.

tabi aşkı dostlukla harmanladıysan böyle bir kıyaslama yapmaya kalkmayacak kadar akıllı olduğunu varsayıyorum seevgili okur. ama aksi durumda, eski dost eski sevgiliyi siker atar...
kesinlikle biten dostluklar daha çok yaralar insanı...aşık olmak kolay iş sıkça başa gelir ama dostluklar yılların birikimidir, sağlam bir dostu kaybetmek çok koyar insana. aşk acısı zamanla diner, özlemeler azalır, gidenin yerini yenisi alır ama o dostun bıraktığı boşluk kolay kolay dolmaz. anılar asla silinmez.
aşklar geçicidir bir süreden sonra, beklentiler, kıskançlıklar, ben yaptım sıra ondalar çığ gibi büyür zaman akarken hep. hepsi kendini bencillikle sıvamış bir bünyenin eseridir. acısı unutulur ne denli büyükse gene de unutulur işte. bir sözü sizi düşündürür aşk'ın. dosttun sözü hem düşündürür hem sersemletir bazen de kamyon çarpmışa döndürür.
çok çok çok sevdiğim iki arkadaşımın (biri kız biri erkek) çıkmaya başladıktan sonra bizi ve herkesi bir kenara atıp selam sabahı kesmeleri. çok fazla koydu, biri canım ciğerim, biri kardeşim dediğim insandı!
asıl koyan biten aşkların ardından dost olmaya çalışmaktır.
her iki biten ilişki için de hatırladığımda hafif bir sızı dışında bende etkiye sahip değildir . *
dost bildiğim güvendiğim insanın aşık olduğum sevgilimle çıkması .. aşk kavramı da dostluk kavramı da o an bitmiştir.