bizler gökkuşağıyız

hdp seçim bildirgesinin 3. başlığında yer alan ifade.

lgbti bireylere yönelik kapsayıcı bir meali bulunduğu bariz olan hüküm, nedense homofobik çevrelerce " ibneyiz diyemiyolar gökkuşağıyız diyorlar" şeklinde yorumlandı. sosyal medyada bu ifadeyi ti'ye alan aşağılayan tonla kötüniyetli söylem var.

ancak olaya en yüzeysel şekilden bakılsa bile eşcinsellere yönelik en ufak ibare kullanmaktan kaçınan parti çevrelerinin olayı eleştirmesi tuhaf, yani önce sen git eşcinsel bakış açını ortaya koy seni de parti olarak bir görelim silahların eşitliği sağlansın sonra da eleştirmeye hakkın olur zaten. eşcinsel demekten korkup bir de bu olguyu eleştirmen tuhaf, aynı anda hem salak ve hem de homofobik olma.
hdp chp koalisyonu bu ülkeye iyi gelecektir.
hdp'nin batmanda onur yürüyüşü düzenlemedikten sonra samimiyetine inanmacağım slogandır.ben yemedim.
temelde ne isteniyor? lgbti'lerin temel yaşam haklarının resmi olarak tanınması ve her türlü platformda ayrımcılığın ve nefret söyleminin ortadan kaldırılması. hdp bunun için lgbti adayların yanı sıra öteki olarak adlandırılan kesimlere de yer vererek bence samimiyetini ortaya koydu. bazı şeyleri tutarsız eleştirmekten ziyade diğerlerinin bizim için ne sunduklarına bakalım isterseniz. akp, mhp ve bilimum saçma sapan partiler için koca bir sıfır. geriye bir tek chp kalıyor ki onun da tavrı gezi ve onur yürüyüşlerinden sonra değişmeye başladı zaten. hdp de aynı zamanda değişmeye başladı demeden önce öncelik meselesini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor, ne de olsa kurumsal parti kimliği öncesinde onlar da bizler gibi kendi temel yaşam hakları için mücadele ediyorlardı. yoksa yine denk zamanlarda diyarbakır gibi bir şehirde lgbtiler yürüyüşler yapıyordu, dicle üniversitesi sosyal bilim alanında konunun çok da dışında değildi, coğrafyanın kozmopolitliği nedeniyle arap, kürt, türk, süryani lgbtiler yine bir şekilde dernek kurmaya başlamışlardı. bugün bakarsak güneydoğu'nun ve türkiye'nin alacağı çok yol var ancak ufak tefek şeylere takılmadan sağlam adımlar atabilmek gerekiyor.