blondie

solist deborah harry ile efsaneleşmiş amerikalı punk rock band.

dönem olarak punk, rock, pop ve retro çağı yakalayan topluluk; şarkı görsel ve videoları ile film, belgesel ve sayısız dökümana konu olmuş; debby dünyanın en sağlam sarşınlarından biri olarak marilyn monroe, madonna, nico gibi evrensel gay kültlerinden biri olmuştur.
atomic klibinde yer alan gia marie carangi ile bir kez daha beğenimi kazanan amerikalı punk rock grubu.

deborah harry synth pop, new wave ve punk müzik türlerine başarılı çalışmalar yaparak dünya müzik tarihine altın harflerle kazınmıştır. zaman zaman feminist çalışmalarda da bulunan grup popülerlik kazandığı dönemlerde marjinal kesimin beğenisini kazanmıştır.

özellikle call me, atomic gibi parçaları öncelikle dinlenmeli ve diskografileri en yakın zamanda harddisklerdeki yerini almalıdır.
6 eylül'de istanbul'a gelecek olan heart of glass ve maria gibi muazzam şarkılara sahip grup.

ayrıca bilet fiyatlarının yerel sanatçı düzeyinde olması acaba türbanlı teyzelerimiz gelecek mi sorusu oluşturmuştur. * *

etkinlik: 295a4
heart of glass:
herkesce akla gelen ilk şarkısı one way or another da olsa call me de ayrı bir güzeldir :
one way or anotheri boğazında balgam varmış gibi okumanın şarkının neresini güzelleştir ecegini düşünmüş acaba rahmetli....

edit: kadın yaşıyormuş la. niye öldürdü ysem.
call me'si bir dönemin ilahlarından richard gere'in oynadığı american gigolo filminde kullanılması ile birlikte o yıllarda epey popüler olmuştur. rapture için dünyanın ilk hip hop / rap türündeki şarkılardan biri olduğu ileri sürülür.* meraklısı için atomic klibini de ekliyorum.

rapture


atomic
nothing is real but the girl! 90’larda da varlardı, güzeldi...