cuma

hafta içinin son günüdür. müslümanlar için kutsaldır.
evet kutsal bir gündür fakat son yıllarda özellikle facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde hayırlı cumalar diye yazılan epeyce trend olmuş kutlama mesajları sürü mantığı açısından ne kadar cok koyunsu olduğumuzu gösteren günlerden biri haline gelmiştir .oysa diğer günlerde özeldir .aynı zamanda robinson crouse de ki daniel defoe karakteridir
ne cuma ne de herhangi başka bir gün kutsal değildir. cuma diye adlandırdığımız gün, bizim takvimimizde haftanın beşinci iş günüdür. memurlar ve öğrenciler için haftanın son çalışma günüdür. arap ülkelerinin çoğunda ise, hafta sonu tatili cuma ve cumartesidir. severim cumaları. elbette nöbetim yoksa.
en yogun güne bir gün kaladir cuma
dini kaynaklara göre pek çok önemli hadisenin gerçekleştiği gündür. ve yani kıyametin kopacağı gündür. <br> <br>(bkz: 21 aralık 2012 nin cuma günü olması)
cumartesi günü çalışmak zorunda olmayanlar için haftanın son çalışma günü, benim içinse, bir diğer iş günü daha... ayrıca bir erkek ismidir de.
sanal müslümanlar sayesinde facebook gibi sitelere girmek istemediğim haftanın son iş günü.
(bkz: klavye müslümanları)
arapça "toplanma" anlamına gelen cm'a sözcüğünden türetilmis ve türkçeye geçmiş olan kelime. eski türkçede altıncı gün olarak altınç kullanılmaktadır.
robinson crusoe nun ıssız bir adada birlikte zaman geçirdiği arkadaşı ya da başka bir şeyi. hem iki adam, ıssız bir adada ne yapar ki zaten!
akşamına şabat sofrasına oturulur
ingilizce okumaya çalıştığım başlıktır. * * * * *
en sevdiğim en mübarek en yakışıklı gün!

her cuma içimi heyecan basıyor çocuk gibi... * * * *
adına şarkı yazılandır. *
on üçüncüsü makbul olan gün.

bir kalbimiz vardı...* hayırlı cumalar.

"camide içki içtiler; kabataş'ta üstü çıplak 70 adam vs. görüntüleri bu cumaya" denmesinin üzerinden geçen 154. cuma
haftanın beşinci günüdür. memurlar ve öğrenciler için haftasonu tatilinin gelmesini müjdeler.
lisedeyken cuma günleri özellikle bana eziyet ederlerdi. cuma namazına gitmediğim için dalga geçerlerdi, sataşırlardı. ben de inatla gitmedim. milletin nasırlı ayaklarıyla gezdikleri halılara alnımı koymadım. sırf başkalarının memnun etmek için en son bayram arifesinden yıkanan mahalle esnafının yanında saf tutup, burnumun direğini sızlatmadım.*

ayrıca en sevmediğim iki günden biridir.

ilk cuma, tatil olacağı için. çalışmayı seviyorum ne yapayım...

ikincisi pazar, pazar günlerinden oldum olası hoşlanmadı. her yer insan dolu.
- robinson'un kankası, yancısı, her şeyi

- hayırlı olsun günü

- bu akşam içiyoruz di mi günü
resmen en sevdiğim gün. yarın olsa da mesai bitse keyifli olsam ve tatile girsek. öyle ihtiyacım var ki zaten kafayı da çarptık, mosmor oldu. çocuk gibiyim şu ara. bir umursamazlık hali var üstümde, artık şu dönem bitsin de ankara'ya gideyim istiyorum. eski dostlarımla fakülte yıllarımıza döneceğiz, biraz buruk mutluluk belki ama anıları yad etmek bizimkisi.