cumhurbaşkanı'nın yüksek seçim kuruluna şikayet edilmesi

il il dolaşıp akp reklamı yaparak seçim yasaklarını deldiği için chp ve hdp tarafından ysk'ya yapılan şikayet. hdp'ninki anında reddedildi. şu halde bağımsız olma vasfını yitiren bir kurula; seçim emanet etmek, kurda kuzuyu emanet etmek gibi bir şey.

asla tarafsız bir cumhurbaşkanı olmayacağım diyerek açıkça propaganda yapan rte, demokrasisizlik anlamında cumhuriyet rejimi benimsemiş yapılar içinde dünyada tek örnek.
recep tayyip erdoğanın her partiye aynı uzaklıktayım ama gönlümde bir parti var demesidir. haklı bir şikayettir, milletin parasıyla il il dolaşıp gönlündeki parti için oy istemektedir.
şikayet esnasında ysk binasının bir çok yerinde şunlar görülmüştür efendim
şikayet haklıdır ve yerindedir, çünkü, mevcut anayasaya göre suç işlenmekte ve hem haksız hem de yanlış bir siyasal rekabet ortamı doğmaktadır.
kurulun tepkisi ve kararı da anayasaya aykırı olup, bu durum, yüksek seçim kurulu'nun "yüksek suçlar kurulu"na dönüştüğünü defalarca doğrulayan gelişmelerin sonuncusudur.
bu kurul, anayasal işlevini terketmiş ve sorumluluklarını reddetmiş durumdadır.
doğrudan akp'ne veya rte'na bağlı bir birimdir.
son 2 genel seçimde ortaya çıkan şaibelere ilişkin verdiği yanıtlarla da nam salan bu kurulun, diyanet işleri başkanlığı gibi kaldırılması veya bambaşka bir yapıya dönüştürülmesi, akp sonrası iktidarların ilk icraatlarından olacaktır.
mhp'nin benzersiz vatanseverliği (?!) sayesinde erken seçim felaketi yaşanacağından, aynı suçlar yine işlenecek...
şikayetler ve ihbarlar yine siklenmeyecek...
sistemin ciddiyetinin ve demokratik işlerliğinin kalmadığı yine kanıtlanacak...
gözümüze baka baka, ceplerimize dadana dadana...