davulcu vedat

2013 yılında istanbul’un beyoğlu ilçesinde vuku bulan 28 mayıs 2013 taksim gezi parkı direnişi esnasında tanınmaya başlandı. beşiktaşın çarşı grubunun açık tribün davulcusu olduğu bilinen davulcu vedat’ın şöhreti ve kahramanlıkları olaylar esnasında kulaktan kulağa yayılıp olağanüstü bir hal almaya başladı. en büyük özellikleri arasında aniden ortaya çıkma, beliriverme, olayları ve krizleri çözmeye yönelik uygulamaları hayata geçirme sayılabilir.

onun hayatıyla ilgili bilgiler, halkın kendisine olan aşırı sevgisi yüzünden, söylentilerle karıştı. yer yer de olağanüstü ve gülünç nitelikler kazandı. mesela bir gün istanbul gezi parkı direnişinde halkın bayraktarlığını yaparken birkaç saat sonra ankara kuğulu parkta da görüldüğü rivayet edilmiştir. 20 gün kesintisiz süren ve bir talep-isyan niteliğinde olan olaylarda toma, dozer gibi araçları kullanıp polisleri püskürttüğü bilinmektedir.

amir: barikatı aç çok içeriye girme!
toma7: anlaşıldı.
amir: toma9 sen de aynı anda su sık!
toma9: ...
amir: toma9 ?
toma9: ben vedat. dinliyorum!
amir: vedat kim ya?
toma9: açık tribünden ya, davulcu vedat.
amir: toma7 geri çekil!

diğer yandan helikopter kullandığına dair de bir takım dedikodu mahiyetinde malumat da vardır. bu hadisenin gerçekleştiği şu diyalogla kanıtlanmaya çalışılmaktadır:

+iniş izni istiyorum kule
-yok
+kule?
-izin yok.
+siz kimsiniz?
-vedat ben vedat.

diğer yandan bu olay gerçekleşmeden önce aşağıdaki fotoğrafın çekildiği söylenmektedir. isviçreli bilim adamlarının titizce neticelendirdikleri araştırmalarına göre fotoğrafta en küçük bir fotoşokluk durum yoktur. fotoğrafta şu diyalog geçmektedir:

-aramızda helikopter kullanmayı bilen var mı?
-olmadı karadan yürütürüz vedat.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=3...

fakat direniş esnasında faiz lobisinden destek alan bir çapulcu olduğu söylenmektedir. kırmızılı kadın, siyahlı kadın, çıplak direnişçi, ekmek ve cips dağıtan nene, duranadam gibileri de faiz lobisinden destek alan diğer yarı-kahramanlardır. ayrıca duyumlarıma göre kırmızılı kadının köfteci lobisiyle de bir bağlantısı vardır.

toma fatihi, gezinin sembol isimlerinden, beşiktaş çarşı liderlerinden.
gelecek dönemlerde, türkiye'nin demokrasi tarihi ve toplumsal hareketleri anlatılırken, gururla anılacak sembollerden biri.