demet demir

trans aktivist. defalarca kez işkencelerden geçmiş, saçları kazınmış, dişleri kırılmış buna rağmen mücadele etmekten vazgeçmemiş. istanbul'dan sürülürken ölmek pahasına kendini trenden tuzla'da atmış, yaşamak için her türlü bedeli ödemiş şahsiyet. çok iyidir, beyin açıcı bir zekaya sahiptir. kendisi ödp'deyken polisler yürüyüşlerde sürekli kendisini tartaklamaya çalışmıştır, yılmamıştır. yılmamıştır.
sosyalist ebt hareketi savunucularındandır. s-he berlin belgeselinde yer almıştır. 1999 da belediye meclisine aday gösterilmiştir ve bu türkiye'de bir ilktir. 1996 yılında felipe de souza ödülleri ne layık görülmüştür.

http://www.qrd.org/qrd/www/world/europe/...
kendisi ile alakalı 2011 de madisözlükten bulabildiğim hakkında şöyle bir açıklama yapılmış aktivist.

"tüm insan hakları savunucularının dikkatine;
biz istanbul lgbtt dayanışma derneği yönetim kurulu ve üyeleri olarak yaptığımız koordinasyon toplantısında aşağıdaki kararları almış bulunmaktayız:
demet demir, trans arkadaşlarımız ile yaptığı günlük konuşmalarda, uzun zamandır “önemsiz dedikodular veya haklı eleştiriler” diye tanımlanamayacak bir üslubu kullanmayı alışkanlık haline getirerek lgbtt hareketine ve ilgili örgütlere (insan kaynağını geliştirme vakfı - kadın kapısı, istanbul lgbtt dayanışma derneği]] zarar vermeye başlamıştır.
bununla ilgili sayısız örneklerden aklımıza hemen gelen en üzücü olanlar şunlardır:
¬ istanbul lgbtt’ nin yüz binlerce euro aldığı ve bu parayı bazı arkadaşlarımızın zimmetine geçirdiği yalanını yaymış;

¬ dernek politikamızın temeli olan ve ayrıca tüzüğümüzde de bulunan “kişilerin cinsel yönelim ve cinsiyet kimliklerine dair önyargı ve ayrımcılık yapılamayacağı” olarak belirlenmiş amacımıza ters düşerek, bazı kadın trans arkadaşlarımıza aşağıdaki ifadeleri kullanmıştır.
- “sen kadınlığı hak etmiyorsun”
- “aslında geysin”
- “sen trans kadınsın, nasıl bir lezbiyenle beraber olursun”
- “sen aslında adamsın, boşuna kestirdin” vb
derneğimizin bileşenlerinden olan lezbiyen ve gey varoluşlara bile hakaret ederek. lezbiyen beraberlik yaşayan bir kadın trans arkadaşımıza transfobik ifadelerde bulunarak transfobi suçu işlemiştir. açıktır ki kendini lgbtt hakları savunucusu olarak belirten kişi, gey, lezbiyen varoluşunu da aşağılık bir şey olarak betimlemektedir.
tüm bunların sonucu olarak, kar amacı gütmeyen ve bağışlarla ayakta duran derneğimiz için gösterilen çabaları ve karşılıksız emeği hiçe sayarak ve karalayarak istanbul lgbtt’yi hedef haline getirmektedir.
bir arkadaşımız hakkında böyle bir deklarasyon yayınlamayı hiç istemedik. hatta bunu yapmamak için uzun süre gayret gösterdik. bu gayretlerimize rağmen bir değişim olmadığı gibi yapılan dedikodu ve karalamaların şiddeti artmıştır. yukarıda sayılanların dışında binlerce örneğin bilincindeyiz.
sonuç olarak, istanbul lgbtt dayanışma derneği’nin aktivistleri olarak demet demir ile ortak bir paydada buluşamayacağımızı üzülerek duyuruyoruz."
demet demir trans aktivist olarak türkiyede çok önemli bir yerdedir. ama dürüstlüğü hep ona kaybettirmiştir. çünkü o sadece trans aktivizminde dürüstlüğünün bedelini ödemektedir. derneklerin gerçek iç yüzünü ortaya koymuştur. bu nedenle de bu kişiyi dernekler sevmemektedir. en yakın arkadaşı ebru kırancı ve şevval tarafından istanbul lbti den yaka paça atılmıştır.
sosyalist çizgisinden ödün vermeyen bir trans amazon olarak, heykeli dikilecek kadınlardandır... lgbti derneklerinde fon icat oldu, aktivizm bozuldu; lgbti mücadelesi şirketleşmiştir diyen eski topraktır.

http://t24.com.tr/haber/devrimci-trans-k...