eşcinsellere kan bağışı yasağı

avrupa adalet divanı, fransa’nın, eşcinsellerin kan bağışı yapmasına "belirli şartlarda" yasak getirmesine onay verdi.

ab ülkeleri içindeki davalara bakan adalet divanı, 2009 yılında metz kentinde bir fransız doktorun eşcinsel olduğunu düşündüğü bir kişiden kan bağışı almayı reddetmesi üzerine açılan davayı bugün karara bağladı.

adalet divanı gerekçeli kararında, "belirli şartlarda eşcinsellerin kan bağışı yapmasına sınırlama getirilebileceğine" hükmetti. kararda, "bağış yapan kişinin yüksek risk grubunda olması ve tehlikeli bir bulaşıcı hastalığı geçirme riski taşıması halinde, bu sınırlamanın yürürlüğe sokulabileceği" yorumu yapıldı.

adalet divanı bununla birlikte, fransa’da mevcut yasal mevzuatın gevşetilebileceğini, belirli kısıtlamalar ve kriterler çerçevesinde eşcinsellerin kan bağışı yapmasına olanak sağlanabileceğini kaydetti.

strasbourg idari mahkemesi, eşcinsel olduğu düşünülen kişiden kan bağışı alınmasının reddedilmesi ile ilgili davada, ab yasalarına uygunluğun denetlenmesi için başvuruyu adalet divanı’na yönlendirmişti.

merkezi lüksembourg’da bulunan adalet divanı’na bu dava kapsamında fransa tarafından sunulan bilgide, 2003 ve 2008 yılları arasında fransa’da erkek eşcinsel nüfus içinde hiv virüsü geçmesi ihtimalinin, diğer heteroseksüellere oranla 200 misli daha fazla olduğu belirtilerek, avrupa’da en fazla hiv virüsü taşıyan erkek eşcinsel nüfusunun fransa’da olduğu bildirilmişti.
--- spoiler---
37b9c
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/201...
http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/sagli...
herkeste bulunan kan grubum olduğu için vermesem de olur. çok acil durumlarda eşcinsel olduğumu söylemem belki. düzenli eliza testi de yaptırıyom.

aslında hiv bulaşma riski gayler de yüksek, bildiğim korunmasız ilişki yapan çok yani, ama bir heteroda da hiv olabilir. o yüzden alınan her kandan eliza testi yapsalar bi sürü masraf zaten soruyolar lo, heteroya da soruyolar ve vicdanen cevap ver diyorlar onlara da. soru şu anacım 'bu güne kadar birden fazla kadınla korumasız ilişkiye girdin mi' cevap 'evet' ise teşekkürler eliza testi yaptır. erkeklere ise 'hemcinsinizle ilişkiye girdiniz mi' cevap 'evet' ise kusura bakmayın alamayız. aman çok ta tın.
kanıtlarsak verebilecekmişiz. tey tey

http://gzone.com.tr/escinseller-kan-bagisi-yapabilecek-ama-bir-sartla/
hakkaten, bir bağışçıdan alınan her kan, bir ihtiyaç sahibi vücuda nakledilmeden veya bir kan ürününe dönüştürülmeden önce (plazma gibi) zaten test edilmiyor mu ki? yoksa, test maliyetlerinden tasarruf etmek için onun bunun kanını, heteroysan tamam deyip testsiz mi kullanıyor namussuzlar??
şerefsizliğin ne gereği var?, dedirten bir dangalaklıktır.
çatır çatır veriyorum valla . hiçte hayır demiyorlar . kan veriyorum , tabi 0 rh - olunca ibne mibne sormadan hortumluyorlar hehe
bütün dünya anal yapıyor, sanki bi tek eşcinseller yapıyomuş gibi davranılıyor. prezervatif yokken napıyodunuz yahu, poşet mi bağlıyordunuz? mikropmuş, peh.
yalarım sizin homofobişliğinizi

-üzgünüm, eşcinsellerden kan alamıyoruz
+gidip "yüzde kaç homofobişsiniz" testi yaptır öyle gel