esmer

esmer dergisi: ilk sayısından başlayarak esmer olarak sunduğu meşhur kürtleri kapak konusu yapan dergi orhan pamuk, yaşar kemal gibi muhalif isimlerin yazılarına yer verdi. ragıp duran, sunay akın, çoşkun aral, yılmaz erdoğan, pelin batu ve muhsin kızılkaya dergide yazan isimler arasında. daha önce sol temayüllü dergilerde zaman zaman kendi kültürlerine ve meşhurlarına dair yazıları takip eden kürtler dergiyi memnuniyetle karşıladı. ferzende kaya'nın hayatlarını yazdığı isimler arasında ahmet kaya gibi bugün bile yaptıkları tartışma konusu olan popüler isimler yer aldı. şivan perwer gibi geniş çaplı kürt sanatçıları ile beraber ahmed arif, hülya avşar, yılmaz erdoğan gibi türkiye toplumuna mâl olmuş kişilerde dergide genişçe tanıtıldı. dergi arka sayfasında ise kürt şairlerin kürtçe şiirlerini yayınlayarak fazla bilinmeyen bu edebiyatı okuyucularıyla tanıştırdı. aynı sayı içinde said nursi (said-i kürdî)'yi yeren ve öven iki yazıya yer vermesi derginin siyasî çizgisini vermesi açısından öenmli bir örnek teşkil eder. "kürt mahallesinin" sağ ve sol görüşlü isimlerini mümkün olduğunca dengeli bir biçimde vermeye çalışan derginin gerek yazar gerek okur kitlesinin kürt solunda olması ister istemez dergiyi üstü kapalı bir milliyetçi-sosyalist çizgide tuttu. her ay genişleyen kadrosu dikkat çekicidir. 120'ye yakın çok önemli ismin birarada toplanması, dergiyi dikkat çekici kılan başka bir nedendir. hakkında çok önemli makaleler yazılmış, alman, italyan, fransız ve irak basınında haber olmuştur.
esmer'in kurucusu ve genel yayın yönetmeni ferzende kaya, ekim 2007'de 100'e yakın isimle beraber dergiden ayrılmıştır.
kaynak:vikipedia
zenci,zinci,somalili,kara çocuk gibi lakaplara mahruz kalabilecek kişidir. doğrusu şu ki ben esmer arkadaşlarıma hep zinci demişimdir.
bomba kelimesiyle beraber kullanıldığında en seksisinden bir sıfat tamlaması oluverir. ve fakat her esmer için geçerli değildir. şöyle ki; yılların esmeriyim, bir bombalığımı görmedim.
içinde esmer geçen çoğu şeye meyilliyim.

örneğin;

damakları coşturan esmer ekmek;
salyalarımı coşturan esmer erkek;
kulağımı coşturan esmer günler.
sözlük yazarı. hoş geldin.

(bkz: askk)
ceylan ertem'in lgbti'lere göz kırpan yeni klibi.