frodo baggins samwise gamgee ilişkisi

basit bir dostluk, arkadaslik iliskisi degildir. bu iki karakterin göründügü her sahnede, birbirlerine olan tutkulu bakislari herseyi ele vermektedir. özellikle sam, ugruna hayatini feda edecek kadar sevmektedir frodoyu. defalarca ölüm tehlikesini göze alir. özellikle mordor yolunda, ümitsizlige düsüp histerik aglama nöbetleti geçiren frodoyu, sam kollarina alip teselli eder. her ne kadar kiçlarindan bir saniye bile ayrilmayan kiskanç lubunya gollum yüzünden koli kesmeye firsat bulamamis olsalarda, her ikiside köpek gibi asiktirlar birbirlerine.

(bkz: yüzüklerin efendisi)
samwise'ın karısı öldükten sonra yaptığı ilk iş deniz ötesine frodo'nun yanına taşınmak olmuştur.
çok çok yakın iki erkek. gece gündüz beraberler. beraber yatıp kalkıyorlar. sam mütemadiyen frodo için kendini feda ediyor. bunun toplamı belli zaten. pippin ve merry ise diğer çift zaten. bunların içinde bir tek sam evlenir bildiğimiz kadarıyla. ama aklı frodo'da kaldığından karıyı mezara koyar koymaz hasretine kavuşmak için frodo'ya koşar. düşünecek bir şey yok. bunlar brokeback mountain'ın ilkleri.
"minas morgul geceleri soğuk olur, yar beni verme shelob'a" şeklinde sözlere sahip yurt türküsünün dayalı olduğu "büzüğümün kardeşliği" destanındaki iki yiğit oğlanın münasebetleridir.
bromance'den öte olmadığını düşündüğüm ilişki.
frodo baggins aristokrat bir aileye mensuptur; took sülalesinin soyundan gelmektedir shire ülkesinin kuzey doğu sınırda bulunan bir devletçik'e hükmeder bu aile, erdiyarı olarak türkçeleştirilen buckland. esasen baranduin olarak bilinen ve eriador ile lhun bölgesini ayıran nehrin tek sığ geçidi üzerinde bulunan bir şefliktir. bu yüzden de took soyundan gelenler savaşkan kimselerdir ve zengindirler. frodo'da bu soyluluğun çerçevesinde yetişmiş bir kimsedir.

sam ise shire'da subaşı (bywater) bölgesinin batısında bulunan ve daha az savaşkan çiftçilerin arasından gelmektedir ve sam'in ailesi uzun yıllar boyunca çıkın çıkmazı'nda bir nevi kahya-bahçıvanlık vazifesi görmektedir.

bu durumda frodo, sam'in feodal beyidir. lakin tolkien cephede savaşmış bir asker olarak siper savaşlarında ingilizlerin o toplumsal tabakalar arasındaki katı geçirmezliğin nasıl yıkıldığını görmüş ve aristokrat subaylar ile çiftçi çocuklarının silah arkadaşı olarak yahut salt insan olarak ne kadar yakınlaşabildiklerine tanık olmuştur, hatta bunu üst orta sınıftan biri olarak yaşamıştır da.
yüzüklerin efendisi'ndeki bu iki karakterin ilişkisi de bir kader ortaklığı neticesinde toplumsal ayrışmanın ortadan kalkmasından ibarettir. kaldı ki bunu daha öteye götüren yazar her şey bitip eve dönüldüğünde sam'i shire'ın belediye başkanı yapmıştır.