frodo baggins samwise gamgee ilişkisi

basit bir dostluk, arkadaslik iliskisi degildir. bu iki karakterin göründügü her sahnede, birbirlerine olan tutkulu bakislari herseyi ele vermektedir. özellikle sam, ugruna hayatini feda edecek kadar sevmektedir frodoyu. defalarca ölüm tehlikesini göze alir. özellikle mordor yolunda, ümitsizlige düsüp histerik aglama nöbetleti geçiren frodoyu, sam kollarina alip teselli eder. her ne kadar kiçlarindan bir saniye bile ayrilmayan kiskanç lubunya gollum yüzünden koli kesmeye firsat bulamamis olsalarda, her ikiside köpek gibi asiktirlar birbirlerine.

(bkz: yüzüklerin efendisi)
samwise'ın karısı öldükten sonra yaptığı ilk iş deniz ötesine frodo'nun yanına taşınmak olmuştur.
çok çok yakın iki erkek. gece gündüz beraberler. beraber yatıp kalkıyorlar. sam mütemadiyen frodo için kendini feda ediyor. bunun toplamı belli zaten. pippin ve merry ise diğer çift zaten. bunların içinde bir tek sam evlenir bildiğimiz kadarıyla. ama aklı frodo'da kaldığından karıyı mezara koyar koymaz hasretine kavuşmak için frodo'ya koşar. düşünecek bir şey yok. bunlar brokeback mountain'ın ilkleri.
"minas morgul geceleri soğuk olur, yar beni verme shelob'a" şeklinde sözlere sahip yurt türküsünün dayalı olduğu "büzüğümün kardeşliği" destanındaki iki yiğit oğlanın münasebetleridir.
bromance'den öte olmadığını düşündüğüm ilişki.