gaziantep’te transfobik nefret cinayeti

gaziantep’te yaşayan sevda başar, sevgilisi ethem orhan tarafından evlenme vaadiyle kandırılarak transfobik bir cinayete kurban gitti. kadının bir anda ortadan kaybolması üzerine, katilin itirafıyla ortaya çıkan cinayet, türkiye’de ve dünyanın çoğu yerinde tekrarlanan nefret hikayelerinden sadece biri. darp edilip göğsünden vurularak öldürülen kadın, kendi çalıştığı bağ evinin bahçesinde gömülü olarak bulundu.

sevda başar’a yönelik nefret, kadın kimliğine rağmen ölümünden sonra da sürdü, erkek gasılhanesinde yıkanan başar, erkek gibi gömüldü. ailesi tarafından da kabul edilmeyen kadının cenazesine, translar da katılmak istediği halde alınmadılar. katil ethem orhan, kandırıp öldürdüğü kadının altınlarını ve kıymetli eşyalarını da alarak sırbistan’a kaçtı. trajik olan ise katilin esasen başka bir kadınla evli oluşu. suçunu ailesine ve jandarmaya itiraf eden ve cesede ulaşmada yer gösteren bir adamın bu kısa zaman diliminde yurtdışına kaçabilmesi de sanırımın emniyet ve kolluk güçlerinin üstün başarısı olsa gerek. her bakımdan bitmişlik, tükenmişlik konulu, gerek adli gerekse insan yaşamı açısından türkiye’de trans bireylerin bir kısmının cidden şans eseri hayatta kaldığını gözler önüne seren bir sonlanma vakası. katilin iadesi ve türkiye'de yargılanması konusuna hiç girmiyorum bile.
kırmızı şemsiye cinsel sağlık ve insan hakları derneği 23 şubat 2014 pazar günü saat 16:30'da ankara'da bu cinayetle ilgili bir basın açıklaması düzenleyecek.