geek

ing : inek
gözlüklü , sevgilisiz ; dış "modern" dünya tarafından öküz olarak tanımlanan insan kardeşimiz.
computer geek bilgisayar kurdu gibi çevirilebilir mesela..nerd kelimesiyle pek uyuşmuyor bence. geek daha bir zeki sanki.
geek ve nerd aynı anlama gelmez, ve pek çok geek ve nerd bu konuda ateşli tartışmalara girebilir.

geek çok zeki olan fakat sosyal zekası gelişmemiş olanlar için kullanılırken, nerd belirli bir konuyu aşırı decerede seven, (örneğin bir kitabı, filmi, diziyi vs.) ve takıntılı bir şekilde takip eden insanlar için kullanılır.

ben bir "harry potter nerd"üm mesela (bkz: potterhead) aynı zamanda lord of the rings için de aynı şey geçerli. ama iqm birazcık yüksek olsa da * kendimi bir geek olarak görmüyorum, o kadar asosyal değilimdir.


edit: bunun tam tersi olduğunu savunanlar da var. geek, nerd, dork vs kelimeler konusunda tartışmalar sürmekte, ama ben bu şekilde kullanıyorum.
nerd denen kişi belirli konularda çok çok derin bilgilere sahiptir. sosyal yetisi çok az oldukları için insanların sosyalleştiği vakitlerde bu arkadaşlar o vakitlerini yeni bir şeyler öğrenmek ve derinlemesine kavramak için harcarlar. nerd olabilmeleri için normal üstü bir zekaya sahip olmaları şarttır. yoksa evde öyle mal mal oturan gerizekalı bebelerde var, konuşmasını bile bilmeyen. ki dorklar bunlar oluyor. 'aşırı' zeka + sosyal yetisizlik + toplumdan aşırı anormal ilgi alanları : nerd iken daha sosyal yetisi yüksek ve daha normale yakın bir insan modeli olanlarda geektir. nerdler kadar zeki değillerdir. evet zekidirler ama nerdler kadar değil. geek kavramları daha çok yazılım veya donanım alanında yani daha çok bilgisayar alanındaki insanlara ithafen kullanılır çünkü bu insanlar bilgilerini satmayı ve biraz da gösteriş misali anlatmayı severler. nerdlerden ayrılan yanlarından biri de budur, zira nerdler konuşma ve sosyal yetilerden oldukça kısıtlıdırlar. bu insanlara böyle lakaplar takılmasının ana sebebi de ilgilendikleri konuların diğer insanlar tarafından anormal olarak gözükmesidir. köken olarak geek kelimesi karnavallarda garip şovlar yapan insanlara ithafen kullanılmıştır.bu insanlar tavuk ve farelerin kafalarını ısırıyor/koparıyor ve cam yiyen mahluklardı. gariplik diz boyu.
yine de geekler halen sosyal olarak garip insanlardır. garip karşılanmaları doğaldır. normal bir bireyden fazlaca uzaktırlar.bu da ilgi alanları ve meraklarından kaynaklıdır.
özetle,
nerd - az zeka + biraz sosyal yeti : geek
kendini belirli bir alana adayıp o alana bağlı kalan araştırmacı sosyal kişilik. geneli çizgi roman, fantastik-bilim kurgu edebiyatı ve sinema alanlarına yönelse de tarih, felsefe, edebiyat geekleri de mevcuttur. tabi bu ikinciler geek grubuna girdiklerinin farkında olmuyorlar pek.
nerdler bize nazaran teknolojiyle daha içli dışlıdır ve bizden zekidirler de geekler olarak biz daha çok ortadünya ya da unutulmuş diyarlarla ilgileniriz
geek belli bir ilgi alanı ve hobisi olup bunda derinlemesine bilgisi olan ve aynı zamanda iletişim becerisi yüksek olduğu için bu ilgi alanını insanlara aktaran, tanıtan kişidir.

nerd ise ilgili olduğu konuda boğulmuş ve iletişim becerilerini köreltmiş kimsedir.

sadece teknoloji ya da modern dünyanın getirileriyle ilgili kavramlar olarak algılanmaları çok eskilerde kalmıştır, şimdilerde sanat tarihi'nin bile geek'i olduğundan bahsedebiliriz.