güneş kremi

yaz aylarının zorunlu bakım ve koruyucu kremi. sürekli sürmesi işkence, sürmezsen asıl o zaman işkence. güneşlenme öncesi, deniz sonrası derken sırtın o ulaşılamayan en zor bölgeleri için çırpındıkça insan yalnızlığını daha da hissediyor.
faktörü çok önemlidir.

her sene bunların faktörü artar. 20 30 40 1000 artık gittiği kadar.

bir boka da yaradığını düşünmüyorum. o da ayrı mesele.
deniz, kum, gunes uclemesinin olmazsa olmaz dorduncu elemanidir. elzemdir. sadece gunese cikinca degil, yuzerken, hatta cadir altinda otururken bile kullanilmalidir.
geçen yaz kremi almayı unuttuğum için domates gibi kıpkırmızı olmuştum bu sefer livben güneş kremi aldım şimdi onlar düşünsün.
yıllar boyunca yalnızca denize girerken süreleceğini düşünüyordum. bir instagram postunda ergenlik çağlarından beri düzenli olarak kullanmış bir hanımefendinin cildini görünce dumura uğradım. kışın dahi sürülmesi gerektiğine inanıyorum.
atmosferimizin uva ve uvb spektrumuna ait ışınları ne yazık ki geçiriyor olmasından ötürü sadece deniz kenarında değil yoğun güneş ışığı altında her yerde (bkz:kutupta bile güneşlenmek) kullanılması gerekmektedir.

uv ışınlar * deri ve deri altına nüfuz eden uzun süreli maruziyetlerde ciddi zararlar verebilen yüksek * enerjili ışınlardır, her türlüsünden korunmak gerekir.