güneş kremi

yaz aylarının zorunlu bakım ve koruyucu kremi. sürekli sürmesi işkence, sürmezsen asıl o zaman işkence. güneşlenme öncesi, deniz sonrası derken sırtın o ulaşılamayan en zor bölgeleri için çırpındıkça insan yalnızlığını daha da hissediyor.
faktörü çok önemlidir.

her sene bunların faktörü artar. 20 30 40 1000 artık gittiği kadar.

bir boka da yaradığını düşünmüyorum. o da ayrı mesele.
deniz, kum, gunes uclemesinin olmazsa olmaz dorduncu elemanidir. elzemdir. sadece gunese cikinca degil, yuzerken, hatta cadir altinda otururken bile kullanilmalidir.
geçen yaz kremi almayı unuttuğum için domates gibi kıpkırmızı olmuştum bu sefer livben güneş kremi aldım şimdi onlar düşünsün.
yıllar boyunca yalnızca denize girerken süreleceğini düşünüyordum. bir instagram postunda ergenlik çağlarından beri düzenli olarak kullanmış bir hanımefendinin cildini görünce dumura uğradım. kışın dahi sürülmesi gerektiğine inanıyorum.
atmosferimizin uva ve uvb spektrumuna ait ışınları ne yazık ki geçiriyor olmasından ötürü sadece deniz kenarında değil yoğun güneş ışığı altında her yerde (bkz:kutupta bile güneşlenmek) kullanılması gerekmektedir.

uv ışınlar * deri ve deri altına nüfuz eden uzun süreli maruziyetlerde ciddi zararlar verebilen yüksek * enerjili ışınlardır, her türlüsünden korunmak gerekir.
birkaç tane önereyim, zira insanların kullandıklarını gördüğüm güneş kremleri hep yanlış, hep cilt tiplerine uyumsuz. pütür pütür döküleninden tut da emilmediği 5 km öteden belli olana kadar. öncelikle benim cildim karma cilt tipinde yazın özellikle yağlanıyor kışın kuruyor eğer çok kuru ciltliyseniz işinizi görmez ama yazacaklarım genelde çoğu ciltlerle iyi anlaşıyor.

1. skin 1004 centella hyalu cica water fit sun serum
2. purito daily go to sunscreen
3. dear klairs all day airy sunscreen
4. the lab oligo hyaluranic acid sun essence (yıllardır kullandığım en çok sevdiğim ürün)

hadi elim değmişken birkaç ürün daha önereyim:

* eğer cildiniz sürekli kızarıyorsa, kızarıklıklar uzun süre geçmiyorsa bu sizi rahatsız edecek durumdaysa ; la roche posay rosaliac ar intense

* karma/yağlı ciltli iseniz ve yüzünüzün kusmayacağı bir cvitamini arıyorsanız; missha vita c plus

* yüzünüz ergenlik sivilcelerinden dolayı deforme ise; isnt tree cica relief ampul (takip edin indirime girince alın)
deneyip memnun kaldığım iki tane daha ekleyeyim buraya:

cildim karma bu arada önden söyleyeyim, eğer cilt tipiniz kuruysa ilk yazacağımı değil ikincisini alın.

1) dermabien oily&sensitive skin colourless 50 ml. 30 spf : bir türk markası ve en sevdiğim özelliği dermatologların geliştiriyor olması. aşırı sevdim bunu. ancak biraz parlak bitişli ve sürerken çok abartmamak gerekiyor. zaten ince bi tabakası bile yeterli koruyor. bir de parmakla sürünce çok dağılmıyor beauty blender'la sürmeniz gerekiyor. hafif komedon yapabilir dikkat, ben bu yüzden genelde özel günlerde kullanıyorum. artı olarak mavi ışıktan yani ekranın yaydığı ışınlardan da koruyor.

2) holika holika aloe soothing essence waterproof sun cream 50 spf: bu artık hayatım boyunca bittikçe alacağım tek güneş kremi herhalde. bir kere en güzel yanı suya dayanıklı olması dolayısıyla terlediğinizde beyaz beyaz akmıyor. ve cildi gerçekten enfes nemlendiriyor. hafif bi parfümlü ama tahriş etmez benim cildim hassas ona rağmen sıkıntı yapmadı. 70 ml olması diğerlerinden onu öne çıkaran bir özellik. üstelik abartı olmayan bir beyazlık vermesi de cabası. tam kışın kullanmalık.

bu arada evet kışın da güneş kremi sürülmeli, özellikle yüz ve boyuna. erkeklerde en çabuk yaşlanan güneş lekesi çıkaran yerler burası çünkü. ve evet en güzel ben yaşlanacağım.
bioderma’nınkileri seviyorum. bir de güneş kremi varken içerisinde güneş filtresi olarak tinosorb olan ürünleri seçmenizi tavsiye ederim. hem uva uvb ikisinden de iyi koruyorlar hem de güneş altında kimyaları bozulmuyor.

mineral güneş kremleri medyada hype edildikleri kadar matah değil ve yüzünüzü bembeyaz yapıyor. eğer çok fazla sivilce probleminiz yoksa ve özellikle esmer bir teniniz varsa mineral önermem.
plajda sadece güneşten değil, başka erkeklerin saldırısından korumak için centilmenlik konseptiyle yaklaşan avcılar tarafından sürülmedikçe yeterince korumadığına inanılan sıvı. sıvıların emilimini sağlacak doğru kişiyi bulamayan bizler için şimdilik doğru faktörlüsünü aramaya devam.