halepçe katliamı

eli kanlı saddam hüseyinin 16 mart 1988 tarihinde irakın halepçe kentine kimyasal gazla yaptığı saldırı sonucu binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan katliam.kimyasal silahlar bizzat bugün kürt yönetiminin yaltaklandığı amerikadan ithal edilmiştir. kimse amerikanın suçundan bahsetmez varsa yoksa saddam oda zaten asıldı bedelini ödedi.
barzaninin veya herhangi bir kürt siyasetçinin haddi değildir müttefik amerikaya laf söylemek.ama amerika orada oldukça demokrasiden çok katliamın gerçekleşeceği ayan beyan ortadadır.
halepçe katliamı hala sanal ortamda kürt halkına hakaret etmek amacıyla dile getirilir. sırf bu yüzden saddam ı öven tipler vardır. oysa suçu ve suçluyu övmek -hele böyle bir insanlık suçunu övmek- o suçu bizzat işlemek kadar kabul edilemez bir şeydir.
insanlık için en utanç verici katliamlardan biridir.

----------------------------

iran - irak savaşı sırasında 16 mart 1988 tarihinde saddam hüseyin yönetimindeki iktidar tarafından gerçekleştirilen ve 3 saat süren zehirli gaz bombardımanı sonrası çoğu çocuk ve kadın olan 6.357 kişi zehirlenerek ya da yanarak öldü, 14.765 kişi ağır derecede yaralandı.who’nun raporuna göre bu kimyasal saldırı, günümüze kadar 43.753 kişinin ölümüne, 61.200 kişinin de sakat kalmasına sebep oldu.dünyanın en büyük insanlık trajedilerinden biridir.her yıl dünyanın birçok yerinde ve türkiyede demokratik kurum ve kuruluşlar halepçe katliamıyla ilgili büyük anmalar ve kınamalar gerçekleştirilir.

vikipedi

----------------------------
16 mart 1988bir elma kokusu geldi uzaktan, bu güzel koku ile derin bir nefes aldı herkes. ve 10 dakika içinde insan, hayvan, canlı ne var ise öldü. kimi babalar ellerinde bebeleriyle kaçmaya çalışırken, kimileri tam sofraya oturmuşken. o günden bugüne elma yahut güzel koku alan herkes, kapı cam ne var ise kapatır, naylon poşetlere girerdi.

oyuncak girmeyen evlere gaz maskeleri girmeye başlamıştı.5000 ölü, 7000 yaralı. belki de daha fazla. kimse umursamadı. ne zaman insanlar çekilen fotoğrafları görene kadar. oysa iş işten geçmişti.


16 mart 1988'den beri newroz bayramı, saddam hüseyin'in halepçe'de uyguladığı binlerce insanın, hayvanın kimyasal gazla öldürülmesinin acısıyla kutlanıyor.